„Financial Times” poinformował, powołując się na wstępne dane, że w ramach eksperymentu, który przeprowadzono w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii, wygenerował 2,5 megadżula energii, czyli o 20 proc. więcej niż 2,1 megadżula poświęcone na jego stworzenie. Naukowcom udało się to po raz pierwszy jak dotąd. To może być przyszłość zielonej energii na świecie.

Lawrence Livermore National Laboratory w Livermore, Kalifornia

Lawrence Livermore National Laboratory w Livermore, Kalifornia

Bloomberg

Reakcja termojądrowa jest głównym, poza energią grawitacyjną, źródłem energii gwiazd. Jest też uważana za idealne źródło energii odnawialnej. Fuzja jądrowa polega na połączeniu dwóch atomów - najczęściej wodoru - w jeden cięższy, np. hel. Teoretycznie reakcja powinna wytwarzać ogromne ilości energii. Jednak jak dotąd w kontrolowanych warunkach nie udało się tego dokonać.

Fuzja jądrowa jest przeciwieństwem rozszczepienia, reakcji, która zasila reaktory jądrowe używane w elektrowniach na całym świecie.

Czytaj więcej

Innowatorzy wkraczają do nuklearnego świata

- Z naukowego punktu widzenia to pierwszy raz, kiedy naukowcy pokazali, że jest to możliwe - powiedział magazynowi "New Scientist" Gianluca Sarri, fizyk z Queen's University Belfast. - Teoretycznie wiedziano, że to powinno się zdarzyć, ale nigdy nie zaobserwowano tego eksperymentalnie w rzeczywistości – powiedział.

Fuzja jądrowa zachodzi naturalnie w sercu Słońca i gwiazd, dostarczając tym obiektom kosmicznym paliwa. Naukowcy od lat 50. zeszłego wieku usiłowali odtworzyć ten proces na Ziemi, w warunkach laboratoryjnych. Do niedawna jednak bez skutku. Proces zawsze wymagał więcej energii niż zostało w jego wyniku wytworzone.

Fuzja jądrowa to czysta, tania i niemal nieograniczona energia elektryczna. Wytwarza cztery razy więcej energii na kilogram niż rozszczepienie wykorzystywane do zasilania elektrowni jądrowych i prawie 4 mln razy więcej energii niż spalanie ropy czy węgla - wynika z analiz Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Przede wszystkim jednak nie uwalnia do atmosfery dwutlenku węgla, który jest główną przyczyną zmian klimatycznych i nie powoduje powstawania odpadów radioaktywnych.

Czytaj więcej

Na Księżyc po surowce. Poleci nie NASA a polski startup