Aktualizacja: 18.11.2024 17:35 Publikacja: 25.07.2022 12:46
Foto: materiały prasowe
Energa wyjaśniła, ze pierwsze działania realizowane w ramach współpracy obu spółek dotyczyły części turbin farmy wiatrowej Karścino. W przypadku farmy wiatrowej Karścino podjęte działania obejmowały m.in. pomiary i analizy parametrów przekładni w pracujących turbinach - przy czym wykorzystano takie metody, jak diagnostyka wibro-akustyczna - wraz z określeniem zaleceń dla dalszej eksploatacji, a ponadto, w wymagających tego pojedynczych przypadkach, przeprowadzono naprawę przekładni, które w normalnych warunkach kwalifikowane byłyby do likwidacji.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwiększa wolumen mocy w pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej. Przewiduje aukcje na maksymalną łączną moc po 4 GW w 2025 i 2027 r., po 2 GW w 2029 i 2031 r. To znacznie zwiększenie mocy w aukcjach dla tego typu instalacji OZE.
Odnawialne źródła energii przyniosły dziesiątki tysięcy miejsc pracy, także w słabo rozwiniętych częściach Wielkiej Brytanii. To był potężny sygnał, że w transformacji energetycznej jest ogromna korzyść dla gospodarki i społeczeństwa - ocenia Sam Hall, szef brytyjskiego think tanku Conservative Environmental Network.
Tauron Polska Energia podpisała z instytucjami finansowymi dwie umowy kredytowe o łącznej wartości 2,9 mld złotych. Pierwsza z nich opiewa na kwotę 2 mld złotych i została zawarta z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, druga – zawarta z konsorcjum Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski i Industrial and Commercial Bank of China (Europe) – ma wartość 900 mln zł. Pozyskane środki zostaną zainwestowane w zieloną transformację Taurona.
Spółka Tauron Dystrybucja zakończyła tegoroczne kontrole mikroinstalacji i magazynów energii przyłączonych do swojej sieci. W ponad 1,4 tys. kontroli wykazano wiele nieprawidłowości po stronie klientów.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
- Za około 10 lat zielona energia powinna w dużej mierze, a może i w całości, zastąpić tę konwencjonalną, czyli wytwarzaną z węgla - mówi Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. W rozmowie z Cezarym Szymankiem w trakcie EFNI 2024 kreśli również plan inwestycji spółki w morskie farmy wiatrowe.
Po trzech kwartałach tego roku wynik netto Energi spadł o 44 proc. Zdaniem władz firmy to negatywne konsekwencje mrożenia cen energii. Na konferencji wynikowej padły też ważne deklaracje dotyczące giełdowej przyszłości spółki. Energa traktuje swoją dalszą obecność na giełdzie jako wartość.
Energa po roku zmienia zdanie i będzie jednak dochodziła roszczeń dotyczących podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Wcześniej takie wnioski do prokuratury złożyła Enea, partner Energi przy tym projekcie.
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska oraz zmianami klimatycznymi transformacja energetyczna staje się kluczowym tematem dla przedsiębiorstw na całym świecie. Jednym z liderów w tej dziedzinie w Polsce jest Grupa Energa, która – jako część Grupy ORLEN – konsekwentnie dąży do realizacji swoich ambitnych celów związanych z transformacją i zrównoważonym rozwojem.
"Część naszych klientów otrzymała w ostatnim czasie faktury korygujące" - informuje Energa w specjalnym komunikacie. Chodzi o "zastosowanie do rozliczeń ceny prądu dla niewłaściwej grupy taryfowej". Firma przeprasza za zaistniałą sytuację.
Zysk netto grupy Energa, wchodzącej w skład grupy kapitałowej Orlenu, spadł w pierwszym półroczu 2024 roku o 42 proc. i wyniósł 833 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Spadek zysków ma być podyktowany niższą ceną sprzedaży energii elektrycznej.
Kluczowy wskaźnik gdańskiego koncernu wzrósł w II kwartale o 272 proc. To przede wszystkim zasługa poprawy rentowności w biznesie dystrybucji energii elektrycznej. Grupa istotnie zwiększyła też wartość realizowanych inwestycji.
Rada Nadzorcza Energi (Grupa Orlen) powierzyła Michałowi Perlikowi, wiceprezesowi zarządu spółki ds. finansowych i klimatu, pełnienie obowiązków prezesa zarządu. Posadę szefowej spółki straciła Zofia Paryła, bliska współpracownica Daniela Obajtka, byłego prezesa Orlenu.
Sąd w Gdańsku w drugiej instancji utrzymał wyrok korzystny dla akcjonariuszy mniejszościowych ws. delisitngu Energi, która została cztery lata temu przejęta przez Grupę Orlen. Nie oznacza to, że fuzja jest nie ważna, ale otwiera nowe pole dyskusji dotyczące planów zdjęcia spółki z giełdy. Tej na razie nie będzie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas