15. rocznica pierwszej emisji zielonych obligacji

Choć europejski rynek zielonych obligacji szybko się rozwija, to wciąż może to nie wystarczyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej przed 2050 r.

Publikacja: 22.07.2022 03:00

15. rocznica pierwszej emisji zielonych obligacji

Foto: Adobe Stock

W tym miesiącu mija 15 lat od wypuszczenia przez Europejski Bank Inwestycyjny pierwszych zielonych obligacji. W tym czasie skumulowane emisje obligacji finansujących projekty sprzyjające klimatowi i zrównoważonemu rozwojowi sięgnęły około 2,2 bln euro. „Wpływy z zielonych obligacji finansują projekty przyczyniające się w znacznym stopniu do łagodzenia zmian klimatu” – tłumaczy EBI, który jest największym na rynku emitentem tego typu obligacji.

Chodzi głównie o inicjatywy dotyczące energii odnawialnej, efektywności energetycznej, transportu niskoemisyjnego i innowacyjnych technologii niskoemisyjnych. Siostrzane obligacje zrównoważone finansują projekty znacząco przyczyniające się do realizacji celów środowiskowych i społecznych wykraczających poza łagodzenie zmian klimatu. „Przykładowo może to być zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola oraz powszechny dostęp do przystępnych cenowo usług zdrowotnych” – zaznacza EBI.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
OZE
Słonce ogrzało Unię. Historyczny wynik, Polska negatywną bohaterką
OZE
Fotowoltaika bije rekord. Są dane operatora
OZE
Donald Tusk stawia Andrzeja Dudę przed trudnym wyborem. Chodzi o ceny energii
OZE
Polenergia rozpoczyna budowę infrastruktury dla wiatraków na morzu
OZE
Sejm przyjął ułatwienia dla lądowych wiatraków z poprawką o mrożeniu cen prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama