Jak przedstawia się potencjał rozwojowy Ignits w Polsce?
Widzimy w Polsce bardzo duży potencjał rozwoju OZE, a że jesteśmy sąsiadami, to naturalne, że chcemy rozwijać się na rynkach nam bliskich. W 2018 r. wystartowaliśmy pierwszy raz w aukcji OZE z projektem Pomerania. W 2021 r. farma wiatrowa o mocy 94 MW rozpoczęła pracę. W tym roku także zaangażowaliśmy się rozwój projektów fotowoltaicznych i nabywamy kolejne projekty. Dzięki połączeniom elektroenergetycznym jak LitPolLink oraz Harmony Link rynki elektroenergetyczne Polski i krajów bałtyckich będą w pełni synchronizowanie co tylko wzmacnia naszą pewność biznesową w zakresie obecności na tym rynku. Chcemy mieć w Polsce docelowo 400 MW mocy zainstalowanej w OZE. Nie mamy podziału, ile będzie w wietrze, a ile w słońcu.
Nasza obecność w Polsce to nie tylko wytwarzania, ale i sprzedaż energii w segmencie B2B. Ze względu na profil całej Grupy Ignitis, specjalizujemy się w zielonej energii. Dostarczamy energię z gwarancją pochodzenia, również w ramach kontraktów PPA. Pomagamy tez klientom rozwijać i bilansować własne źródła fotowoltaiczne.
Jaki będzie koszt energii z projektu wiatrowego Pomerania?
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał na początku grudnia spółce Pomerania Wind Farm koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej. Tym samym zlokalizowana w województwie pomorskim elektrownia wiatrowa Pomerania rozpoczyna komercyjną produkcję energii. Jej zbyt na najbliższe 15 lat w cenie 214,98 złotego za 1 MWh zapewniony został w ramach aukcji OZE.