Nie będzie biogazowni w każdej gminie

Mimo zachęt preferowana przez resort energii technologia odnawialna nie rozwinie skrzydeł.

Publikacja: 08.08.2016 19:01

Nie będzie biogazowni w każdej gminie

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski

Ministerstwo Energii tylko pozornie wyciąga rękę do sektora biogazowni rolniczych. Choć w znowelizowanej ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE) dla tej technologii przewidziano wiele preferencji, to zaproponowane w projektach rozporządzeń warunki szczegółowe dają niewielkie szanse na rozwój tej branży.

Zbyt niskie wsparcie

W ramach tegorocznej testowej aukcji, na której ma opierać się nowy system wspierania produkcji zielonej energii, Ministerstwo Energii zamówi 3,8 TWh prądu z istniejących małych instalacji na biogaz rolniczy (do 1 MW) oraz 4,15 TWh energii z większych źródeł na to paliwo (powyżej 1 MW). W obu przypadkach przedsiębiorcy nie mogą złożyć oferty ceny wyższej niż 550 zł/MWh. Na takim poziomie resort zaproponował w rozporządzeniu tzw. cenę referencyjną dla tej technologii. I choć jest ona najwyższa wśród cen referencyjnych zaproponowanych w projekcie rozporządzenia dla innych technologii OZE, to nadal znajduje się poniżej progu rentowności.

– Sektor biogazu rolniczego odniósł pyrrusowe zwycięstwo – uważa Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Według szacunków IEO, realne koszty produkcji energii w tej technologii sięgają dziś 600–700 zł/MWh i zależą od wielkości instalacji. Co więcej, istnieje ryzyko, że ostateczna cena będzie jeszcze niższa. Bo w aukcji wygra ten, kto zaproponuje najmniej.

Niestabilne prawo

Konkurencja może być spora, bo miejsca niekoniecznie starczy dla wszystkich. Zdaniem Michała Ćwila, wiceprezesa Polskiej Izby Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, przewidziany w 2016 r. wolumen energii dla istniejących biogazowni nie jest wystarczający, by wszystkie instalacje „uciekły” ze starego systemu wsparcia z zielonymi certyfikatami (producenci dostawali je za produkcję energii z OZE, ale ich zarobek jest coraz mniejszy ze względu na dużą nadpodaż certyfikatów i ich coraz niższe ceny).

– Jeśli wszystkie działające instalacje na biogaz o mocy 100 MW będą chciały wejść w system aukcyjny przy całorocznej dyspozycyjności, to wsparcie nie trafi do ok. 15 proc. większych biogazowni (o mocy powyżej 1 MW) i do ok. 10 proc. mniejszych (poniżej 1 MW) – szacuje Ćwil.

Niekoniecznie oznacza to ich bankructwo, a przynajmniej nie natychmiastowe. Bo biogazownie te będą działać w nowym systemie tzw. błękitnych certyfikatów. Niestety, tak jak w przypadku zielonych, ich cena nie jest gwarantowana i będzie zależeć od gry rynkowej oraz kolejnych rozporządzeń ministra energii.

– Nie jestem pewien, czy branża biogazowa przeżyje renesans i nastąpi wysyp takich projektów – mówi Tomasz Janas, partner w kancelarii Dentons. Jego zdaniem, hasło sprzed lat o biogazowni w każdej gminie, dziś może być jeszcze trudniejsze do realizacji. I nie chodzi tylko o ekonomię. – Rodzimi inwestorzy, podobnie jak zagraniczni, zaczęli postrzegać nasze prawo jako bardzo niestabilne. Nie wiadomo, czy stworzone dla biogazu zachęty, nie zostaną za kilka lat przycięte – tłumaczy Janas. – Inwestorzy dwa razy się zastanowią, zanim wydadzą pieniądze.

Szans na boom inwestycyjny w sektorze, porównywalny do tego w Niemczech, nie widzi też Ćwil: – Ten rynek będzie się rozwijał w tempie 30–40 MW rocznie, jeżeli w kolejnych aukcjach będzie przewidziany wolumen dla biogazu.

Ministerstwo Energii tylko pozornie wyciąga rękę do sektora biogazowni rolniczych. Choć w znowelizowanej ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE) dla tej technologii przewidziano wiele preferencji, to zaproponowane w projektach rozporządzeń warunki szczegółowe dają niewielkie szanse na rozwój tej branży.

Zbyt niskie wsparcie

Pozostało 90% artykułu
Nowa Energia
Grzegorz Maśloch, Rafał Czaja: Czas na spółdzielnie energetyczne
Nowa Energia
Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki
Materiał Partnera
Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć
Materiał Partnera
Przed nami zielony rok
Nowa Energia
Szczyt klimatyczny w Dubaju. Spektakularny zgrzyt na start, dalej też ciekawie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży