– Rząd proponuje, żeby pieniądze z uprawnień do emisji CO2 wydać na energetykę jądrową. Po drugie na niedookreślone zmiany modernizacyjne w sektorze energetycznym. Po trzecie na sieci transmisyjne i dystrybucyjne. Po czwarte na termomodernizację i na końcu pojawia się hasło OZE. Przez OZE rozumiane są tamy na rzekach, które miałyby mieć energetykę wodną – mówił Proppé.
CZYTAJ TAKŻE: Nie będzie już darmowych uprawnień do emisji CO2
Przyznał, że to trochę odwrotnie niż Unia by oczekiwała. – Sam nie widzę w tym sensu, chyba, że lista została pokazana od najmniej ważnych rzeczy i ma to być w odwrotnej kolejności – ocenił gość.
Tłumaczył, że atom to ogromna inwestycja, a rząd gwarantuje odbiór energii po bardzo wysokich cenach. – Zbudowanie bardzo drogiego źródła nie jest rozwiązaniem. Te pieniądze wypłyną z polskiej gospodarki, bo nie mamy technologii, inżynierów itd. Będziemy musieli zaimportować technologię i ludzi, którzy zbudują elektrownię. Być może polskie firmy wyleją trochę cementu na fundament – stwierdził Proppé.
– Nie wierzę, że powstanie ta elektrownia. Tym samym nie widzę sensu na wydawania pieniędzy na różnego rodzaju studia i analizy – dodał.