Ubywa zielonej energii

123RF

Podczas gdy politycy obchodzą górnicze święto, GUS publikuje dane o dramatycznie niskim udziale OZE w polskim rynku energii.

Opublikowane właśnie statystyki GUS nie są tak kolorowe, jak wizje nowych kopalń na Śląsku, snute z okazji Barbórki przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Udział odnawialnych źródeł energii w finalnym jej zużyciu w 2016 r. sięgnął 11,3 proc. i po raz pierwszy był niższy niż w poprzednich latach. Cofnęliśmy się do poziomu sprzed 2013 r.

– Ten rok zakończymy na jeszcze niższym poziomie. Na koniec 2017 r. może to być ok. 11 proc. – prognozuje Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Tymczasem w 2020 r., zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, powinniśmy mieć przynajmniej 15 proc. udziału. Bruksela powie „sprawdzam” już w przyszłym roku. O tym, że tego testu nie zdamy, eksperci ostrzegają od miesięcy. Ministerstwo Energii zachowuje jednak optymizm, niestety, niepoparty faktami.

Blokada rozwoju

Za znaczący spadek ubiegłorocznego udziału zielonej energii wobec 11,93 proc. w 2015 r. w głównej mierze odpowiada wyłączenie wszystkich instalacji współspalających biomase z węglem. Przy niskich cenach zielonych certyfikatów (stanowią wsparcie dla odnawialnych źródeł) nie opłaca się też produkcja energii z biomasy. Wyłączono niemal wszystkie instalacje. Działają w zasadzie tylko te, które muszą ze względu na otrzymane dotacje inwestycyjne.

– Polityka wsparcia współspalania nie przyniosła trwałych efektów. Promowanie tej technologii pogorszyło zaś perspektywy rozwoju zielonego ciepłownictwa, dla którego nie wystarczyło biomasy w przystępnej cenie – komentuje Aleksander Śniegocki z WiseEuropa.

W ubiegłym roku zielonej energetyki nie wspierały ani regulacje (wprowadzono ustawę ograniczająca rozwój wiatraków na lądzie), ani warunki atmosferyczne. – Ze względu na niską wietrzność produkcja z odnawialnych źródeł sięgnęła zaledwie 20 TWh. Ten rok będzie lepszy. Choć przyrost nowych mocy jest niezauważalny wobec istniejących już mocy farm wiatrowych (ok. 6 GW), to prognozy mówią o produkcji na poziomie 23 TWh w całym 2017 r. – twierdzi Beata Wiszniewska, dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej. Tylko w październiku warunki atmosferyczne przyniosły 25-proc. wzrost produkcji z wiatraków.

Będzie ostrzeżenie

To jednak nie wystarczy, by czuć się komfortowo. Już w 2015 r. spadające tempo wzrostu zaczęło grozić zejściem ze ścieżki wiodącej ku celowi na 2020 r. Ubiegły rok zakończyliśmy tylko lekko powyżej dolnych widełek zapisanych w tzw. krajowym planie działań, ale w 2017 r., mając tylko 11,3 proc. przy wymaganym minimum na poziomie 12,7 proc., weszliśmy w strefę zagrożenia.

– Teraz te nożyce zaczną się jeszcze bardziej rozszerzać. W 2020 r. do osiągnięcia 15-proc. celu może nam zabraknąć nawet 3,3 proc. – szacuje Wiśniewski.

– Zostało za mało czasu, by osiągnąć cel. Teraz możemy minimalizować jedynie lukę – wtóruje Śniegocki.

Podczas weryfikacji w 2018 r. musimy się liczyć z ostrzeżeniem Komisji Europejskiej, zaś w 2020 r. nie ma co liczyć na taryfę ulgową. Zwłaszcza że jesteśmy poniżej celów we wszystkich podsektorach OZE: biopaliw, ciepła i energii elektrycznej. Ze strony rządu nie widać też planu poprawy sytuacji w kolejnych latach.

– Dane GUS pojawiają się, gdy Bruksela robi przegląd wydatków z funduszy unijnych na cele klimatyczne. To może być przyczynek do przyjrzenia się Polsce, czy te środki są lokowane należycie – sygnalizuje Wiśniewski.

Ostatnie propozycje podniesienia celu OZE na 2030 r. sugerują też, że nawet po dokonaniu tzw. transferu statystycznego czy zapłaceniu kar (to możliwe sankcje za niespełnienie celu) problemy Warszawy z OZE się nie skończą.

– Będziemy mieli jeszcze dłuższy dystans do pokonania i musieli dokładać się do wspólnej puli przeznaczonej na wsparcie krajów, które lepiej od nas sobie radzą – dodaje Wiśniewski.

Mogą Ci się również spodobać

Zmiany w zarządzie PGNiG Obrót Detaliczny

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników PGNiG Obrót Detaliczny, spółki zależnej PGNiG, odwołało dwóch wiceprezesów; ds. ekonomiczno ...

Analitycy: w przyszłym tygodniu możliwy nieznaczny wzrost cen paliw

W kolejnym tygodniu paliwa na stacjach mogą nieco zdrożeć – ocenili eksperci e-petrol. Analitycy ...

ME: Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej

Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej w Polsce – oświadczył w piątek ...

Bank Światowy: więcej OZE da korzyści gospodarce Polski

Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii przyniosłoby korzyści polskiej gospodarce, przyczyniłoby się do ...

Zarząd Energi bez zmian i z zatwierdzoną strategią

Rada nadzorcza gdańskiej spółki zatwierdzała wczoraj strategię, ale nie odwołała członków zarządu. We wtorek ...

Firmy energetyczne bez dywidend, ale rząd na tym nie stracił

Akcjonariusze notowanych na GPW koncernów energetycznych obejdą się – po raz kolejny smakiem. Firmy ...