Sztuczne słońce do produkcji paliwa

Wikipedia

Niemieccy naukowcy prowadzą eksperymenty nad sztucznym słońcem, które może generować temperatury nawet do 3,5 tys. stopni Celsjusza. Jest to około 2,5 razy więcej niż temperatura w piecu hutniczym. A to wszystko w celu wyprodukowania ekopaliwa.

Moc maszyny nazwanej Synlight jest ogromna. – Jeśli ktokolwiek znajdzie się w jednym pomieszczeniu z tym urządzeniem podczas jego działania, spali się natychmiast – mówi profesor Bernard Hoffschmidt, dyrektor ds. badań w Niemieckim Centrum Przestrzeni Powietrznej (ang. German Aerospace Center), gdzie badania są prowadzone.

Głównym celem eksperymentu jest wyprodukowanie paliwa przyjaznego środowisku. Sam wynalazek składa się z 149 reflektorów punktowych, które wspólnie nagrzewają się i skupiają światło w jednym, konkretnym punkcie – wówczas temperatura w tym miejscu jest prawie 10 tys. razy większa niż temperatura naturalnego słońca. Naukowcy sprawdzają czy jest to możliwe, aby dzięki takiemu połączeniu reflektorów można było wydzielić wodór z pary wodnej, a następnie użyć go do produkcji paliw dla samolotów lub aut – pisze The Guardian.

Niestety obecnie Synlight zużywa zdecydowanie za dużo energii – 4 godziny działania pochłaniają tyle samo elektryczności co 4-osobowa rodzina w rok. Dodatkowo, potrzeba milionów ton wodoru, aby docelowo można go było użyć jako paliwo do aut czy samolotów. Naukowcy mówią jednak, że wraz z szybkimi zmianami klimatu, jakie obecnie możemy zaobserwować, ludzkość również musi przyspieszyć z innowacjami rautującymi środowisko.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja atakuje w Brunei

Kreml wziął na cel energetykę Sułtanatu Brunei. Jedno z najmniejszych państw świata jest czwartym ...

Gazociąg TANAP jest gotowy

Za miesiąc rozpocznie pracę Gazociąg Trans Anatolijski. To główna składowa Południowego Korytarza Gazowego omijającego Rosję. ...

Możliwa zmiana polityki dywidendowej w Enerdze

Późną jesienią Energa przedstawi zaktualizowaną strategię grupy. Jej elementem będzie nowa polityka dywidendowa. – ...

Gazprom obronił rury przed Rosneft

Nie ma zgody Kremla na przesył gazu do Europy gazociągami przez Rosneft. Gazprom pozostanie ...

Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

Technologia nas jeszcze zaskoczy

Przewidzieć, jak będzie wyglądać miasto za 30 lat jest niełatwo. Nowoczesne technologie zmieniają naszą ...

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych trafił do Sejmu

Dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich, zakłada projekt ustawy ...