Sztuczne słońce do produkcji paliwa

Wikipedia

Niemieccy naukowcy prowadzą eksperymenty nad sztucznym słońcem, które może generować temperatury nawet do 3,5 tys. stopni Celsjusza. Jest to około 2,5 razy więcej niż temperatura w piecu hutniczym. A to wszystko w celu wyprodukowania ekopaliwa.

Moc maszyny nazwanej Synlight jest ogromna. – Jeśli ktokolwiek znajdzie się w jednym pomieszczeniu z tym urządzeniem podczas jego działania, spali się natychmiast – mówi profesor Bernard Hoffschmidt, dyrektor ds. badań w Niemieckim Centrum Przestrzeni Powietrznej (ang. German Aerospace Center), gdzie badania są prowadzone.

Głównym celem eksperymentu jest wyprodukowanie paliwa przyjaznego środowisku. Sam wynalazek składa się z 149 reflektorów punktowych, które wspólnie nagrzewają się i skupiają światło w jednym, konkretnym punkcie – wówczas temperatura w tym miejscu jest prawie 10 tys. razy większa niż temperatura naturalnego słońca. Naukowcy sprawdzają czy jest to możliwe, aby dzięki takiemu połączeniu reflektorów można było wydzielić wodór z pary wodnej, a następnie użyć go do produkcji paliw dla samolotów lub aut – pisze The Guardian.

Niestety obecnie Synlight zużywa zdecydowanie za dużo energii – 4 godziny działania pochłaniają tyle samo elektryczności co 4-osobowa rodzina w rok. Dodatkowo, potrzeba milionów ton wodoru, aby docelowo można go było użyć jako paliwo do aut czy samolotów. Naukowcy mówią jednak, że wraz z szybkimi zmianami klimatu, jakie obecnie możemy zaobserwować, ludzkość również musi przyspieszyć z innowacjami rautującymi środowisko.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

MOL Group ogranicza wydatki

Pogarszająca się sytuacja w regionie, będąca następstwem pandemii koronawirusa, zmusiła węgierski koncern do wycofania ...

PKN Orlen sfinalizował zakup Unipetrolu

W wyniku wezwania płocki koncern zwiększył zaangażowanie w czeskiej spółce z prawie 63 proc. ...

Orlen złożył do KE formalny wniosek o przejęcie Lotosu

W dokumentacji określono założenia przyszłej transakcji oraz opisano działalność stron i przedstawiono argumentację dotyczącą ...

Wiatraki giganty zasilą Danię

Bruksela dała zgodę na budowę największej farmy wiatrowej w Danii. Zasili ona 600 tysięcy ...

Mars i Lotos chcą współpracować ws. platform wiertniczych

Grupa Mars Shipyards & Offshore i Grupa Lotos podpisały w poniedziałek w Szczecinie list ...

Najtańsze oferty na atom z Chin lub Korei

W Ministerstwie Energii leżą pierwsze oferty na budowę polskiej elektrowni jądrowej. Jak wynika z ...