Dobra prognoza dla zielonej energii

Bloomberg

Im więcej zielonej energii na świecie tym lepiej dla gospodarki, klimatu i naszego zdrowia.

Jeżeli udział OZE w bilansie energetycznym świata osiągnie 36 proc. w 2030 r, to globalny PKB zwiększy się z tego powodu o 1,1 proc. (1,3 bln dol.), obliczyli analitycy agencji energii odnawialnej IRENA (International Renewable Energy Agency).

Zgodnie z raportem zaprezentowanym dziś podczas VI sesji plenarnej organizacji w Abu Zabi, za 15 lat moce OZE na świecie się podwoją (w porównaniu do 2010 r). Sesja zgromadziła przedstawicieli 140 międzynarodowych organizacji ze 150 krajów.

– Niedawna umowa klimatyczna z Paryża, to był silny sygnał dla krajów, aby przejść od negocjacji do działania i szybko usunąć węgiel z sektora energetycznego. Analiza dostarcza niezbitych dowodów, że to właściwy kierunek, by złagodzić przejście nie tylko zmian klimatycznych, ale również by pobudzić gospodarkę, poprawić dobrobyt ludzi i zwiększyć zatrudnienie na całym świecie – powiedział Adnan Z. Amin, dyrektor generalny IRENA.

Oprócz stwierdzenia, że globalny PKB w 2030 roku wzrośnie nawet o 1,3 bln USD – więcej niż połączonych gospodarek Chile, RPA i Szwajcarii, raport IRENA przedstawia również wpływ wzrostu udziału OZE na poszczególne kraje. Japoński PKB zyska najwięcej (2,3 procent), ale Australia, Brazylia, Niemcy, Meksyk, RPA i Korea Południowa również osiągną wzrost o ponad 1 procent.

Wpływ wdrożenia energetyki odnawialnej na dobrobyt społeczeństw szacuje się na trzy do czterech razy większy niż jego wpływ na PKB. Zatrudnienie w sektorze energii odnawialnej również wzrośnie z 9,2 mln miejsc pracy dziś do ponad 24 mln w 2030 r.

Mogą Ci się również spodobać

Szyszko: propozycje UE nie mogą być sprzeczne z interesem polskiej gospodarki

Propozycje UE dot. reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 nie mogą stać w ...

Lotos przyśpiesza inwestycje w sieć ładowarek

W najbliższych trzech kwartałach gdański koncern chce powiększyć ilość stacji paliw umożliwiających ładowanie samochodów ...

Porażka Gazpromu w Turcji

Gazociąg z Rosji do Turcji po dnie Morza Czarnego nie wznowił pracy po majowym ...

Wirus nie wpływa na nasze inwestycje

Jesteśmy świadomi odpowiedzialności związanej z budową infrastruktury gazowej, która umożliwi nam dostarczenie do Polski ...

From industry straight to radiators

Heat generated from production can be used for heating houses. Efficient use of waste ...

Nowa wizja odzyskiwania energii

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Inwestorzy godzą się na mniej Orlen ...