Dobra prognoza dla zielonej energii

Bloomberg

Im więcej zielonej energii na świecie tym lepiej dla gospodarki, klimatu i naszego zdrowia.

Jeżeli udział OZE w bilansie energetycznym świata osiągnie 36 proc. w 2030 r, to globalny PKB zwiększy się z tego powodu o 1,1 proc. (1,3 bln dol.), obliczyli analitycy agencji energii odnawialnej IRENA (International Renewable Energy Agency).

Zgodnie z raportem zaprezentowanym dziś podczas VI sesji plenarnej organizacji w Abu Zabi, za 15 lat moce OZE na świecie się podwoją (w porównaniu do 2010 r). Sesja zgromadziła przedstawicieli 140 międzynarodowych organizacji ze 150 krajów.

– Niedawna umowa klimatyczna z Paryża, to był silny sygnał dla krajów, aby przejść od negocjacji do działania i szybko usunąć węgiel z sektora energetycznego. Analiza dostarcza niezbitych dowodów, że to właściwy kierunek, by złagodzić przejście nie tylko zmian klimatycznych, ale również by pobudzić gospodarkę, poprawić dobrobyt ludzi i zwiększyć zatrudnienie na całym świecie – powiedział Adnan Z. Amin, dyrektor generalny IRENA.

Oprócz stwierdzenia, że globalny PKB w 2030 roku wzrośnie nawet o 1,3 bln USD – więcej niż połączonych gospodarek Chile, RPA i Szwajcarii, raport IRENA przedstawia również wpływ wzrostu udziału OZE na poszczególne kraje. Japoński PKB zyska najwięcej (2,3 procent), ale Australia, Brazylia, Niemcy, Meksyk, RPA i Korea Południowa również osiągną wzrost o ponad 1 procent.

Wpływ wdrożenia energetyki odnawialnej na dobrobyt społeczeństw szacuje się na trzy do czterech razy większy niż jego wpływ na PKB. Zatrudnienie w sektorze energii odnawialnej również wzrośnie z 9,2 mln miejsc pracy dziś do ponad 24 mln w 2030 r.

Mogą Ci się również spodobać

Rosneft i Łukoil trują Syberię

Nielegalne składowiska odpadów obu koncernów paliwowych zalegają w Syberii Zachodniej. Szkody spowodowane niszczeniem środowiska ...

Bruksela już nie podważa umowy Węgier z Rosatomem

Komisja Europejska zamknęła w czwartek postępowanie przeciw Węgrom za umowę z Rosją ws. projektu ...

Dług w PKN Orlen jest na bezpiecznym poziomie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Dług w PKN Orlen jest na bezpiecznym ...

PGE pokazuje wzrosty, tylko kurs akcji spada

1,8 mld zł zysku netto w pierwszym półroczu 2019 r. raportuje koncern PGE. To ...

Total ratuje Petrobras

Skompromitowany skandalem korupcyjnym brazylijski koncern paliwowy zawarł strategiczny alians z Francuzami. Total przejmie aktywa ...

W stronę miast bez gotówki

Płatności bezgotówkowe, na przykład za bilet komunikacji czy za parkowanie, to szybkość i wygoda ...