Wiatr zawiał nas na podium

Publikacja: 07.04.2020 18:39

Wiatr zawiał nas na podium

Foto: A wind turbine /Bloomberg

Rośnie znaczenie polskiej energetyki wiatrowej w UE. Branża obawia się jednak opóźnień w inwestycjach i przejściowych kłopotów z pozyskaniem finansowania.

Problemy z dostawami komponentów do farm wiatrowych w wyniku zamykania fabryk i ograniczeń logistycznych to niejedyny kłopot, z którym borykają się firmy realizujące zielone inwestycje. Branża spodziewa się również, że obecna niepewność na globalnych rynkach, związana z rozwojem pandemii koronawirusa, w krótkim okresie może się przełożyć na trudności w pozyskiwaniu finansowania na wiatrowe inwestycje. Pożyczkodawcy skupią się bowiem na zarządzaniu swoją płynnością i będą mniej skłonni do pożyczania większego kapitału.
""

energia.rp.pl

– Nie widzimy jeszcze skali wpływu koronawirusa na inwestycje w energetykę wiatrową. Ale nasze przesłanie do inwestorów i decydentów jest jasne: energia odnawialna i Europejski Zielony Ład są motorem ożywienia gospodarczego w Europie. Tworzą wzrost. Zapewniają pracę – przekonuje Giles Dickson, prezes WindEurope.
""

Wind farm/Bloomberg

energia.rp.pl

Z opublikowanego właśnie raportu tej organizacji wynika, że na finansowanie budowy farm wiatrowych w Europie przeznaczono w 2019 r. 19 mld euro. Kolejne 33 mld euro zaangażowano w inne transakcje w tym obszarze, głównie w refinansowanie projektów i przejęcia aktywów. Zdecydowanym liderem w realizacji nowych inwestycji była Hiszpania. Miejsce na podium wśród krajów Unii Europejskiej w kategorii nakładów przeznaczonych na nowe farmy wiatrowe na lądzie przypadło też Polsce – nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu, tuż za Szwecją. – Dzięki realizowanym dziś po aukcjach z 2018 i 2019 r. inwestycjom Polska pozostanie na europejskim podium pod względem finansowania energetyki wiatrowej na lądzie przez kolejne dwa lub trzy lata. Jednak utrzymanie się w czołówce w długim okresie wymaga zmian regulacyjnych – komentuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Apeluje przy tym o zniesienie zakazu budowy wiatraków w odległości mniejszej od dziesięciokrotności ich całkowitej wysokości.
""

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

energia.rp.pl

Jak podaje WindEurope, Polska w minionym roku pokazała imponującą kwotę finansowania nowych aktywów wiatrowych – 0,8 mld euro na realizację 630 MW mocy zainstalowanych w farmach na lądzie – i ma szansę pozostać silnym rynkiem także w kolejnych latach. Na 2020 r. Polska zaplanowała bowiem kolejne aukcje na sprzedaż zielonej energii.
Pozostało 100% artykułu
Materiał Partnera
Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć
Materiał Partnera
Przed nami zielony rok
Nowa Energia
Szczyt klimatyczny w Dubaju. Spektakularny zgrzyt na start, dalej też ciekawie
Nowa Energia
Globalna superpotęga energetyczna rodzi się na naszych oczach
Nowa Energia
Symboliczna zmiana lidera. Chiny prześcignęły Europę w przyszłościowej sferze