Prąd nad Bałtykiem najtańszy w historii

A wind turbine /Bloomberg

Cena energii elektrycznej dla Litwy, Łotwy i Estonii na giełdzie Nord Pool spadła do poziomu najniższego w całej historii tego parkietu. To efekt mniejszego zapotrzebowania ze strony biznesu republik nadbałtyckich i krajów skandynawskich.

 

„W ostatnim czasie w związku ze spadkiem popytu na prąd oraz potanieniem ropy i gazu, średnia cena hurtowa energii elektrycznej w minionym tygodniu była najniższa w całej historii działalności giełdy Nord Pool czyli od 2002 r” – ogłosił w komunikacie Liutaras Waranawiczius szef departamentu strategicznego litewskiego operatora sieci energetycznych Litgrid.

W minionym tygodniu (16-22 marca) prąd potaniał na Litwie do 21,9 euro za MWh. Taki sam spadek cenowy o 9 proc. (tydzień do tygodnia) zanotowano na Łotwie i w Estonii, informuje agencja BNS. Cena prądu na całym parkiecie (obejmuje republiki nadbałtyckie i kraje skandynawskie) zmniejszyła się o 12 proc. do 8,1 euro za MWh. To najmniej od 18 lat.

Wraz ze spadkiem popytu spadała też produkcja prądu. Na Litwie krajowa produkcja była niższa o 14 proc. i zaspokoiła 38 proc. zapotrzebowania Litwy (88 GWh – produkcja i 231 GWh – zapotrzebowanie). To wszystko ma oczywiście związek z epidemią. W republikach nadbałtyckich, podobnie jak na całym świecie, stanęła produkcja wielu zakładów i firm. Bałtycka energetyka do produkcji prądu wykorzystuje głównie OZE, łupki bitumiczne i gaz ziemny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny ropy pikują. Jest najtańsza od grudnia 2018 r.

Europejska marka Brent jest najtańsza od grudnia 2018 r. Baryłka kosztuje już poniżej 52 ...

W tym tygodniu Orlen sfinalizuje zakup Energi

Z kolei za miesiąc płocki koncern zamierza przedstawić swoją wizję dalszej inwestycji gdańskiej grupy ...

Urzędnicy boją się, że Orlen kupi Energę za bezcen

Ministerialni urzędnicy boją się, że cena oferowana przez paliwowy koncern za akcje energetycznej spółki ...

Orzech: procedury wyprzedzające zdały egzamin w kryzysie

Wdrażamy szeroki program bezpiecznych standardów pracy i powrotu do „nowej normalności” – mówi Wojciech ...

Wadowski wiceprezesem finansowym w Tauronie

Rada nadzorcza Tauronu powołała 29 stycznia Marka Wadowskiego na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych. ...

Rurociąg „Przyjaźń” znów stanął, pojawiła się brudna ropa

Nieoczekiwanie na wejściu rurociągu „Przyjaźń” do Polski wczoraj pojawiła się znów zanieczyszczona ropa. PERN ...