Prąd nad Bałtykiem najtańszy w historii

A wind turbine /Bloomberg

Cena energii elektrycznej dla Litwy, Łotwy i Estonii na giełdzie Nord Pool spadła do poziomu najniższego w całej historii tego parkietu. To efekt mniejszego zapotrzebowania ze strony biznesu republik nadbałtyckich i krajów skandynawskich.

 

„W ostatnim czasie w związku ze spadkiem popytu na prąd oraz potanieniem ropy i gazu, średnia cena hurtowa energii elektrycznej w minionym tygodniu była najniższa w całej historii działalności giełdy Nord Pool czyli od 2002 r” – ogłosił w komunikacie Liutaras Waranawiczius szef departamentu strategicznego litewskiego operatora sieci energetycznych Litgrid.

W minionym tygodniu (16-22 marca) prąd potaniał na Litwie do 21,9 euro za MWh. Taki sam spadek cenowy o 9 proc. (tydzień do tygodnia) zanotowano na Łotwie i w Estonii, informuje agencja BNS. Cena prądu na całym parkiecie (obejmuje republiki nadbałtyckie i kraje skandynawskie) zmniejszyła się o 12 proc. do 8,1 euro za MWh. To najmniej od 18 lat.

Wraz ze spadkiem popytu spadała też produkcja prądu. Na Litwie krajowa produkcja była niższa o 14 proc. i zaspokoiła 38 proc. zapotrzebowania Litwy (88 GWh – produkcja i 231 GWh – zapotrzebowanie). To wszystko ma oczywiście związek z epidemią. W republikach nadbałtyckich, podobnie jak na całym świecie, stanęła produkcja wielu zakładów i firm. Bałtycka energetyka do produkcji prądu wykorzystuje głównie OZE, łupki bitumiczne i gaz ziemny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ARP chce kupić koksownię Victoria

Przejęcie wałbrzyskiego zakładu Victoria przez Agencję Rozwoju Przemysłu ostatecznie zamknie temat powrotu koksowni do ...

Nowi w radzie nadzorczej Energi

Obradujące 7 stycznia 2016 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Energi podjęło uchwały wprowadzające zmiany w ...

Naftogaz kupi rosyjski gaz

Ukraina wznowi zakupy gazu w Rosji, by wykonać wyrok trybunału w Sztokholmie. I źle ...

Testowanie ropy po 30 dolarów

Firmy rosyjskie i amerykańskie testują wpływ na rynek niskich cen ropy naftowej. Ani jedni, ...

Barbórka: Wysokie ceny węgla, mniejsze wydobycie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Dziennik Gazeta Prawna”: Coraz lepsza Barbórka: Wysokie ceny ...

Serinus Energy wyemituje akcje

Kanadyjska spółka wydobywająca ropę i gaz chce pozyskać z rynku 25,2 mln dolarów kanadyjskich. ...