Liderzy czystej energii w Unii. Polska przed Niemcami

Adobe Stock

Cztery kraje Unii Europejskiej połowę potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia energii wyprodukowały ze źródeł odnawialnych. Niemcy i Polska w ogonie tej statystyki. Najgorzej wypada Holandia i Irlandia.

Eurostat opublikował dane o wykorzystaniu OZE do ogrzewania i schładzania w krajach Unii według stanu na początek 2019 r. Na czele liderów zielonej energetyki znalazła się Szwecja, która w 2018 r. dwie trzecie (65 proc.) energii potrzebnej do ogrzewania i ochładzania otrzymała z OZE.

Ponad połowę energii wyprodukowały też ze źródeł odnawialnych Łotwa (56 proc.), Finlandia (55 proc.) i Estonia (54 proc.). Blisko połowę prądu ze źródeł OZE wyprodukowała Dania (47 proc.) i Litwa (46 proc.).

Najgorzej pod względem wykorzystania wiatru, słońca, geotermii, ziemie, biomasy wypadły kojarzące się z wiatrakami Niderlandy (6 proc.) i zielona (z nazwy) Irlandia (6 proc.) oraz Belgia (8 proc.) i Luksemburg (9 proc.).

Polska jest w tej statystyce siódma od końca z wynikiem 15 proc.; o jeden pkt. proc. gorzej wypada największa gospodarka Europy – Niemcy (14 proc.). Średnia wykorzystania OZE przy produkcji energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia wyniosła 21 proc. To wzrost o 12 proc. od 2004 r.

Przyrost wykorzystania OZE zanotowano tak w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG chce wejść na rynek irański

Gazowniczy koncern w pierwszej kolejności jest zainteresowany wykonywaniem badań geofizycznych i prac wiertniczych na ...

Prezes JSW stracił stanowisko

Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, stracił stanowisko. O odwołaniu go przez radę nadzorczą ...

Statoil wydobywa najdalej na północy

Koncerny Statoil i Eni rozpoczęły wydobycie ropy naftowej na najdalej na północ położonym polu ...

W przyszłym roku stawka OZE wzrośnie

W 2017 r. wysokość stawki opłaty za wsparcie odnawialnych źródeł energii wyniesie 3,7 zł/MWh. ...

Buffett inwestuje w czystą energię

PacificCorp, spółka zależna Berkshire Hathaway, należącego do miliardera Warrena Buffetta chce zainwestować 3,5 mld ...