Biznes też musi dbać o klimat

Publikacja: 10.12.2019 17:42

Biznes też musi dbać o klimat

Foto: Business People Meeting Design Ideas Concept. business planning

Z jednej strony firmy to często „truciciele”, ale z drugiej mają narzędzia do rozwiązania problemów. Dlatego to na nich ciąży obowiązek ochrony środowiska – wynika z raportu „Klimat a prawa człowieka”.

– Prawo człowieka do czystego środowiska staje się prawem indywidualnym. To znaczy, że mamy prawo oczekiwać, że nasze rządy podejmą wszelkie możliwe działania, by uchronić nasze środowisko przed katastrofą i będę brały odpowiedzialność za środowisko – mówił Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, podczas prezentacji raportu „Klimat a prawa człowieka”, przygotowanego przez Global Compact Network Poland (GCNP).
Raport pokazuje właśnie, że prawo do życia w czystym środowisku stało się jednym z podstawowych prawa człowieka, a do ochrony tego prawa potrzeba włączenia się nie tylko sektora publicznego, ale też prywatnego.
– Nie uda się osiągnąć równowagi między jakością życia, prawami człowieka a środowiskiem bez udziału biznesu, a w szczególności samoregulacji biznesowej – zaznaczył Kamil Wyszkowski, dyrektor w GCNP. – Bo przedsiębiorstwa są z jednej strony źródłem problemów, ale też mogą być narzędziem do ich rozwiązania – zaznaczył. To firmy mają największy wpływ na to, jak działają, jak wytwarzają swoje produkty i usługi, jak ich funkcjonowanie wpływa na czystość środowiska.
""

Kamil Wyszkowski. Fot./materiały prasowe

energia.rp.pl

Na świecie do inicjatywy Global Compact przyłączyło się ok. 10 tys. firm, głównie największe międzynarodowe korporacje. W tym gronie są też polscy przedsiębiorcy czy też spółki córki zagranicznych firm działające w Polsce. Przykładowo Santander Bank Polska zapowiedział, że nie będzie kredytował budowy elektrowni węglowych. Grupa Skanska zamierza do 2030 r. zmniejszyć o połowę, a do 2045 r. całkowicie wyeliminować emisję CO2 w swojej działalności, a T-Mobile Polska planuje, że do 2021 r. 100 proc. kupowanej energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.
Z kolei PKP Energetyka buduje bazę elektroenergetyczną dla rozwoju zeroemisyjnej kolei (opartej na energii słonecznej), dzięki czemu emisji CO2 ma się zmniejszyć o 1 mln ton do 2030 r. Agencje Rozwoju Przemysłu bada zaś rozwiązania, jak polskie lokomotywy spalinowe przestawić na napęd wodorowy.
Pozostało 100% artykułu
Materiał Partnera
Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć
Materiał Partnera
Przed nami zielony rok
Nowa Energia
Szczyt klimatyczny w Dubaju. Spektakularny zgrzyt na start, dalej też ciekawie
Nowa Energia
Globalna superpotęga energetyczna rodzi się na naszych oczach
Nowa Energia
Symboliczna zmiana lidera. Chiny prześcignęły Europę w przyszłościowej sferze