Katar odetnie dostawy gazu do Europy? Dla Polski to potencjalne ryzyko

Katar wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Europy, jeśli państwa członkowskie wspólnoty będą ściśle egzekwować nowe prawo dotyczące warunków pracy firm działających w Europie. Taką informację przekazał minister energetyki tego kraju Saad al-Kaabi w wywiadzie dla "Financial Times".

Publikacja: 22.12.2024 13:49

Katar odetnie dostawy gazu do Europy?

Katar odetnie dostawy gazu do Europy?

Foto: Bloomberg

Katar to jeden z największych eksporterów gazu ziemnego w formie LNG. W drugim kwartale tego roku Katar odpowiadał za blisko 12 proc. dostaw tego paliwa do Unii Europejskiej. Ewentualne i hipotetyczne przerwy w dostawach LNG z Kataru mogło być także hipotetycznie także problemem dla Polski.

Czytaj więcej

Unia Europejska zarabia na przeładunku LNG z Rosji. Import rekordowy

Nowe prawo UE ma chronić przed pracą przymusową 

Zatwierdzona w tym roku dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw wymaga od dużych firm działających w Unii Europejskiej sprawdzenia, czy ich łańcuchy dostaw wykorzystują pracę przymusową lub powodują szkody w środowisku, a w przypadku ich wystąpienia eliminują je. W przypadku niedostosowania się obejmują grzywny w wysokości do 5 proc. światowego obrotu. - Jeśli jest tak, że tracę 5 proc. wygenerowanych przeze mnie dochodów to nie udam się do Europy. Nie blefuję - powiedział Kaabi FT, dodając, że 5 proc. generowanych przychodów QatarEnergy oznacza 5 proc. generowanych przychodów państwa Kataru. - To są pieniądze ludzi, więc nie mogę stracić takich pieniędzy – i nikt nie zaakceptowałby utraty takich pieniędzy – dodał.

Czytaj więcej

Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu

Kaabi, minister pełniący także funkcje dyrektora generalnego państwowej firmy QatarEnergy, powiedział, że UE powinna dokładnie przeanalizować ustawę o należytej staranności. Powiedział również, że jego kraj nie wiąże żadnych obaw co do zapowiedzianego zniesienia limitu na eksport LNG przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa.

Katar, jeden z największych eksporterów LNG na świecie, stara się odgrywać większą rolę w Azji i Europie, ponieważ rośnie konkurencja ze strony głównego dostawcy, Stanów Zjednoczonych. Do 2027 r. planuje zwiększyć swoje moce skraplania z 77 mln ton do 142 mln ton rocznie.

Potencjalny problem dla Polski 

W 2023 r. głównym kierunkiem, z którego LNG było importowane do Polski były Stany Zjednoczone. Z amerykańskich portów do Świnoujścia wypłynęło 41 statków w ramach zakupów długoterminowych oraz spot. Na drugim miejscu znalazł się właśnie Katar z liczbą 19 dostaw. Z blisko 330 ładunków LNG jakie od 2016 r. dopłynęło do Polski ponad połowa to były dostawy właśnie z Kataru. Dzięki dostawom LNG z rożnych kierunków, Polska odbierała blisko 6 mld m sześć. Całe roczne zużycie gazu wyniosło ok. 17 mld m sześc.

Gaz
Coś się dzieje na oceanie. Gazowce USA gwałtownie zmieniają kurs
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Gaz
Viktor Orbán grozi UE i inkasuje niespodziewany cios od Donalda Trumpa. Chodzi znów o gaz
Gaz
Gazprom nie ma pieniędzy. Chce podwyżki cen gazu dla Rosjan
Gaz
Gaz System nie wyklucza odszkodowania za opóźnienia w rozbudowie gazoportu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Gaz
Trzeci zbiornik w gazoporcie już działa. Gaz System zakończył rozbudowę
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej