RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 30.12.2024 19:02 Publikacja: 04.11.2024 13:28
Operatorzy gazowi z Węgier i Słowacji są bliscy podpisania kontraktu z Azerbejdżanem na dostawy gazu tranzytem przez Ukrainę
Foto: Bloomberg
Operatorzy gazowi z Węgier i Słowacji są bliscy podpisania kontraktu z Azerbejdżanem na dostawy 12-14 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie tranzytem przez Ukrainę - dowiedziała się agencja Bloomberg. Będą przy tym korzystać z tej samej sieci rurociągów, która obecnie transportuje rosyjski gaz przez Ukrainę do Unii Europejskiej.
Dostawy te faktycznie zastąpią gaz, który nieliczni pozostali przy rosyjskim surowcu klienci z Unii otrzymują obecnie na mocy umowy tranzytowej.
Od napaści Putna na Ukrainę europejski rynek gazu zmienił się nie do poznania. Gazprom spadł do roli trzeciorzędnego gracza. Zużycie gazu w Unii zmniejszyło się bez uszczerbku dla odbiorców. Rosyjski gaz traci ostatni gazociąg do Unii. Ukraina zamienia się w hub LNG dla Europy Wschodniej i Północnej.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Katar wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Europy, jeśli państwa członkowskie wspólnoty będą ściśle egzekwować nowe prawo dotyczące warunków pracy firm działających w Europie. Taką informację przekazał minister energetyki tego kraju Saad al-Kaabi w wywiadzie dla "Financial Times".
Najwięcej gazu trafiło do francuskiej Dunkierki. Nie jest to jednak gaz przeznaczony tylko na rynek wspólnotowy. Jest tam przeładowywany i odpływa w świat. Ta możliwość skończy się Rosji za dwa miesiące.
Węgry prowadzą rozmowy z Rosją i Ukrainą w sprawie utrzymania otwartych dostaw gazu przez Ukrainę, mimo że import rosyjskiego gazu odbywa się teraz przez gazociąg Turkstream - powiedział premier Viktor Orbán w sobotę, dodając, że nie chce rezygnować z tej trasy.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Przemawiając do zgromadzonego przed telewizorami narodu Putin przyznał, że w 2025 r. nie będzie już tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Winą obarczył władze w Kijowie. Gazprom straci na ich decyzji co najmniej 5,3 mld dolarów rocznych wpływów.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Najpopularniejszy i najbardziej kontrowersyjny polityk kraju, urzędujący szef państwa Zoran Milanovic, zdobył najwięcej głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Chorwacji. Ale mimo to będzie musiał walczyć o reelekcję w drugiej turze 12 stycznia.
24 lutego 2022 roku Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Rosjanie informują o wyposażeniu 100 proc. mobilnej grupy Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego Federacji Rosyjskiej w nowe systemy uzbrojenia.
- Nie pamiętam podobnego przypadku ingerencji w kampanię wyborczą zaprzyjaźnionego kraju w historii zachodnich demokracji - tak komentarze Elona Muska dotyczące polityki Niemiec, a szczególnie jednej z niemieckich partii, ocenił kandydat na kolejnego kanclerza Niemiec, Friedrich Merz.
Rosja i Ukraina dokonały wymiany setek jeńców wojennych. W osiągnięciu porozumienia pośredniczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Największy ukraiński operator komórkowy Kyivstar podpisał umowę ze Starlink Elona Muska na wprowadzenie łączności satelitarnej direct-to-cell, poinformowała spółka macierzysta Kyivstar, VEON.
Federalny sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie cywilnej uznający Donalda Trumpa winnym napastowania seksualnego dziennikarki E. Jean Carroll. Na mocy tego wyroku Trump ma zapłacić Carroll 5 mln dolarów odszkodowania.
- Rosja pomaga obu generałom toczącym wojnę w Sudanie. Sudan to droga do całej Afryki - mówi w kolejnym odcinku podcastu "Globalny Chrząszcz" Adil Abdel Aati, polityk i analityk, kandydat na prezydenta Sudanu w wyborach, które się nie odbyły.
To pierwszy tego typu wyrok na Białorusi od czasów Związku Radzieckiego. 64-letni kapłan został uznany za winnego i skazany na 11 lat więzienia za zdradę państwa. Dlaczego podpadł dyktatorowi?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas