Zaskakujący pomysł Brukseli: gaz do Unii przez Ukrainę, ale od nowego dostawcy

Komisja Europejska rozmawia z Kijowem o utrzymaniu rurociągowego tranzytu gazu po 2024 r., kiedy to kończy się kontrakt Naftogazu z Gazpromem. W grę wchodzi wyłącznie surowiec inny niż rosyjski.

Publikacja: 11.06.2024 11:27

Zaskakujący pomysł Brukseli: gaz do Unii przez Ukrainę, ale od nowego dostawcy

Foto: Adobe Stock

Unijni urzędnicy negocjują w sprawie utrzymania przepływu gazu ukraińskimi magistralami, dowiedział się Bloomberg. Agencja przypomina, że kilka krajów Europy Wschodniej (Słowacja, Węgry, Austria) w dalszym ciągu odbiera gaz rosyjski rurociągiem przebiegającym przez Ukrainę. Umowa obejmująca ten schemat tranzytu wygasa z końcem tego roku.

Azerbejdżan wchodzi do gazowej gry. Negocjacje są na wczesnym etapie

W Komisji Europejskiej pojawił się pomysł na utrzymanie dostaw przez Ukrainę, co nie tylko pozwoli dalej zasilać unijny rynek, ale i zarabiać Ukrainie ok. 1 mld dol. rocznie. Jedną z omawianych opcji jest zakup i pompowanie gazu z Azerbejdżanu.

Negocjacje są na wczesnym etapie i osoby zaznajomione ze sprawą spodziewają się, że decyzje zapadną dopiero pod koniec tego roku. Wiele szczegółów wymaga jeszcze uzgodnienia i nie jest jasne, czy porozumienie zostanie osiągnięte. Czynnikiem decydującym może okazać się rozwój wydarzeń w rozpętanej przez Kreml wojnie.

„Są dwa czynniki, o których zawsze musimy pamiętać. Po pierwsze, Ukraina ma niesamowitą (największą w Europie — red.) infrastrukturę do przesyłu i magazynowania gazu, z której należy korzystać, i Ukraina chętnie z niej korzysta, ponieważ przynosi ona wiele korzyści” – ocenił w rozmowie z Bloombergiem Ołeksy Czernyszow, prezes Naftogazu.

Dostawy rurociągami to najtańszy i najbezpieczniejszy sposób transportu gazu

Menadżer wykluczył jakiekolwiek plany przedłużenia współpracy z rosyjskim Gazpromem. Potwierdził, że import gazu z Azerbejdżanu „może mieć określoną przyszłość”. Według źródeł Bloomberga w rozmowach bierze udział niemiecki Uniper, państwowy gazowy gigant.

Słowacja jest jednym z kluczowych krajów, które mogłyby skorzystać na takiej umowie. Premier Robert Fico mówił o takiej możliwości w zeszłym miesiącu po podróży do Azerbejdżanu, nie podając szczegółów. Węgry już podpisały umowę na dostawy azerskiego gazu tranzytem przez Turcję.

Czytaj więcej

Angela Merkel może odpowiedzieć za gazowy szantaż Putina

Dostawy rurociągami to najtańszy i najbezpieczniejszy sposób transportu gazu. Pod warunkiem oczywiście, że na terenach, przez które odbywa się transport, nie toczy się wojna. Wykorzystanie magistrali Ukrainy na potrzeby gazowe Unii ma też jeszcze jeden ważny aspekt — bezpieczeństwo infrastruktury.

Do tej pory rosyjski agresor nie atakował gazociągu jamalskiego, bo płynie nim rosyjskie paliwo. Jeżeli w rurach pojawi się surowiec od konkurencji, sytuacja może się szybko zmienić. Stąd oprócz rozmów — od kogo kupić gaz, trzeba też rozwiązać problem zapewnienia bezpieczeństwa transportu.

Gaz
Niemcy zrywają wszystkie umowy z Gazpromem. Zapolują na pieniądze koncernu
Gaz
Czy Gazprom powstanie z kolan? Do wcześniejszych porażek dodał właśnie kolejną
Gaz
Inwestorzy nie wierzą w Gazprom. Od początku roku stracił jedną czwartą wartości
Gaz
Angela Merkel może odpowiedzieć za gazowy szantaż Putina
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Gaz
Problemy z rozbudową terminalu LNG w Świnoujściu. Skąd takie opóźnienie?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży