Europejskie magazyny pełne gazu. Kto jest gotowy na sezon grzewczy, a kto nie

Jest początek sierpnia, a podziemne magazyny gazu (PMG) na terenie Wspólnoty zapełnione są w ponad 86 proc. Niemal pełne są magazyny w Hiszpanii, Niemczech i Polsce.

Publikacja: 09.08.2024 18:44

Magazyny gazu PGNiG w Wierzchowicach

Magazyny gazu PGNiG w Wierzchowicach

Foto: Bloomberg

Kraje Unii nauczone doświadczeniem ostatnich lat szybko zapełniają surowcem krajowe PMG. Sprzyja temu duża podaż gazu na świecie i ceny niższe od ubiegłorocznych, pomimo zawirowań sytuacji geopolitycznej. Dlatego według danych Gas Storage Europe, na 7 sierpnia magazyny Wspólnoty były zapełnione w 86,65 proc., co starczy na zaspokojenie 26,21 proc. zapotrzebowania rocznego całej Unii.

Czytaj więcej

Zawirowania na rynku gazu powodują wzrost cen

Kto jest najbardziej bezpieczny gazowo w Europie

Jeżeli chodzi o poszczególne kraje, to Portugalia czy Szwecja mają już gazu w zapasach pod korek. Największe magazyny Unii — niemieckie wypełnione są gazem w 90,7 proc., co starczy krajowi na ponad jedną czwartą zapotrzebowania rocznego. Także polskie PMG mają już tylko 9,6 proc. wolnej pojemności. Jednak w naszym wypadku magazyny są o wiele za małe i ich zapasy starczają jedynie na zaspokojenie 16,45 proc. popytu w ciągu roku. Jednak Polska w odróżnieniu od wielu innych państw ma jeszcze pewne alternatywne źródła dostaw gazu — terminal LNG w Świnoujściu i gazociąg Baltic Pipe z Danii.

Czytaj więcej

Firmy wierzą w niskie ceny i stabilne dostawy gazu

Austria, która wciąż importuje rosyjski surowiec przez Ukrainę, ale w nowej strategii zapisano rezygnację z niego do 2027 r, jest w najlepszej sytuacji. Zgromadziła już 88 proc. pojemności PMG, a to pokrywa niemal całe (97 proc.) roczne zapotrzebowanie Austriaków na gaz.

Węgry także, podobnie jak Austria, Słowacja i Włochy dotujące rosyjską wojnę pieniędzmi za wciąż importowany od Gazpromu gaz. Te cztery kraje rocznie kupują z Rosji ok. 15 mld m3 gazu. To jednak zaledwie 4,5 proc. popytu całej Unii. Tak jak Polska Węgry mają jednak za małe magazyny w stosunku do potrzeb. W węgierskich PMG jest zajęte 85 proc. pojemności, co odpowiada 54 proc. rocznego popytu. Bardzo podobnie jest na Słowacji.

Mniej gazu pod ziemią nie jest zagrożeniem

Włochom nękanym rekordowymi upałami, wolne pozostało 12 proc. pojemności PMG, ale zgromadzony gaz starczy na 24 proc. rocznego zapotrzebowania. W Italii jednak są inne źródła gazu — terminale LNG oraz gazociągowe połączenie z Południowym Korytarzem Gazowym, którym do Unii trafia gaz z Azerbejdżanu z ominięciem Rosji.

Czytaj więcej

Małe szanse na hub gazowy w Polsce. Jakie są bariery?

Najmniejsze zapełnienie PMG (poniżej 70 proc.) mają Belgia i Łotwa. Jednak o ile w wypadku Belgii gazu z magazynów starczy na 5 proc. popytu kraju, to na Łotwie, której magazyny są największe w tej części Unii, zgromadzony surowiec pokrywa już 180 proc. rocznego zapotrzebowania Łotwy. A to dlatego, że jest on gromadzony na potrzeby trzech republik — także Litwy i Estonii.

Największe europejskie PMG są na Ukrainie. Mogą pomieścić ok. 31 mld m3 gazu. Są zapełnione w 21 proc. co starczy krajowi na pokrycie 31 proc. rocznych potrzeb. Magazyny te wykorzystują też unijne firmy do przechowywania kupionego surowca.

Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Gaz
Gazprom najtańszy od 16 lat. Inwestorzy pozbywają się akcji
Gaz
Rosja: opustoszały platformy wydobywcze gazu. Klienci uciekli
Gaz
Austria kończy z Gazpromem. Zrywa kontrakt ważny do 2040 roku
Gaz
Gazprom nie płaci Bułgarii za tranzyt. Sofia zakręca kurek
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10