Jest decyzja w sprawie cen gazu od PGNiG. Cena w taryfie w dół

Prezes URE obniży ją o 20,5 proc. Ze względu na obowiązujące w tym roku zamrożenie cen nie ma to jednak żadnego wpływu na finalne raczniki płacone przez gospodarstwa domowe.

Publikacja: 10.02.2023 16:48

Jest decyzja w sprawie cen gazu od PGNiG. Cena w taryfie w dół

Foto: Bloomberg

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy detalicznej dla firmy PGNiG Obrót Detaliczny oraz przedłużył okres jej obowiązywania do końca tego roku. Cena gazu ziemnego została obniżona z 649,92 zł za 1 MWh do 516,73 zł, czyli o 20,5 proc. Nową taryfę ustalono zarówno na podstawie ilości surowca zakupionego na dotychczasowych warunkach rynkowych, jak i ilości planowanych do nabycia w okresie obowiązywania nowej taryfy.

Czytaj więcej

Pogoda na obniżkę cen gazu

Obecna obniżka nie ma jednak żadnego wpływu na rachunki płacone przez finalnych obrońców gazu dostarczanego przez PGNiG OD. To konsekwencja zamrożenia przez rząd cen na ten rok dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych. Tak jak w ubiegłym roku jest ona na poziomie 200,17 zł netto za 1 MWh. Zamrożone zostały również stawki opłaty abonamentowej i za świadczenie usług dystrybucji. Obniżka taryfy ma za to wpływ na wysokość rekompensat, które będą wypłacane PGNiG OD w związku ze sprzedawaniem błękitnego paliwa finalnym odbiorcom po zmrożonej cenie.

Obecna zmiana taryfy detalicznej nastąpiła bardzo szybko w stosunku do poprzednio ustalonej, gdyż dokonano jej w niespełna dwa miesiące. Przed Bożym Narodzeniem zatwierdzono jednak podwyżkę. Mimo zamrożenia cen gazu, finalni odbiorcy i tak od 1 stycznia 2023 r. płacą za surowiec znacznie więcej niż miało to miejsce w 2022 r. To konsekwencja wzrostu - od początku tego roku - stawki VAT z zera do 23 proc.

Czytaj więcej

Tańszy gaz dla biznesu. PGNiG obniża stawki

Obecnie rynkowy kurs gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii w transakcjach natychmiastowych wyniósł 284,42 zł i jest jednym z najniższych zanotowanych w tym roku. Z kolei w transakcjach z dostawą na marzec ukształtował się na poziomie 278,81 zł, a na II kwartał sięgał 282 zł.

Gaz
Nieoficjalnie: Ukraina nie przedłuży Gazpromowi umowy tranzytowej gazu
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Gaz
Rosyjski gaz droższy od wolnorynkowego. Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy
Gaz
Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani
Gaz
Ceny gazu najniższe od dwóch lat. Szybko może się to zmienić
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gaz
Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku
Gaz
Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie