Putin schładza rynek gazu, surowiec gwałtownie tanieje

Rosyjski prezydent polecił zwiększyć dostawy rosyjskiego gazu do Europy. W ciągu doby surowiec potaniał o jedną czwartą do 981 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Rosjanie stawiają jednak warunek, o który od początku Rosji chodziło.

Publikacja: 07.10.2021 11:27

Władimir Putin, prezydent Rosji

Władimir Putin, prezydent Rosji

Foto: AFP

Decyzję o odkręceniu gazowego zaworu w stronę rynku Unii, który może spotkać nadciągającą zimę z rekordowo niskimi zapasami w magazynach, wydał Władimir Putin po tym, jak kanclerz Niemiec Angela Merkel zdjęła z Rosji odpowiedzialność za panikę gazową i nie poparła idei śledztwa w sprawie spekulacji na rynku gazu, o co wnioskowały Francja, Hiszpania, Grecja, Rumunia i Czechy.

„Rosja wypełnia wszystkie zobowiązania umowne” – stwierdziła w środę Merkel. Polska ogłosiła, że są manipulacje na rynku gazu ze strony Gazpromu i zażądała zbadania sprawy przez Komisję Europejskiej.

„Nie potrzebujemy takiej spekulatywnej reakcji (rynku-red), bo jak wiadomo, za tym podekscytowaniem kryją się inne nieprzyjemne wydarzenia” – powiedział w środę Władimir Putin na spotkaniu poświęconym rozwojowi energetyki (cytowane przez Interfax). „Dlatego pomyślmy o możliwym wzroście podaży na rynku”.

Jako warunek dla krajów europejskich, którym brakuje ponad 20 miliardów metrów sześciennych gazu w podziemnych magazynach, Rosja proponuje szybką certyfikację Nord Stream 2.

Uzyskanie wczesnej zgody na pompowanie gazu ukończonym rurociągiem mogłoby „ochłodzić obecną sytuację” – powiedział wicepremier Aleksander Nowak na spotkaniu z Putinem. Rekordowe ceny, które teraz obserwujemy, są „niezbyt dobre” – kontynuował: wiele branż jest zamykanych, a przejście na odnawialne źródła energii (OZE) dopiero przyspiesza.

Rosja ma zastrzeżenia do „zielonych planów” Unii. Podatek węglowy, który wejdzie w życie w 2026 roku, będzie kosztował rosyjskie firmy około 38 mld euro. Największy rachunek będą musiały zapłacić koncerny metalurgiczne bliskich Kremlowi oligarchów, których fabryki pozostają liderami szkodliwych emisji.

Europejczycy próbują walczyć o neutralność węglową „kosztem kogoś innego, w tym przypadku naszym kosztem, kosztem Federacji Rosyjskiej” – powiedział Putin.

– Mam jednak nadzieję, że zbudujemy odpowiedni dialog, mając na uwadze interesy wszystkich stron na światowym rynku – zapowiedział rosyjski prezydent.

Rosnieft może ustabilizować rynek gazu - zasugerował na tym samym posiedzeniu szef firmy Igor Sieczin.

„Jedną z propozycji (...) może być pozwolenie na realizację pilotażowego projektu eksportu 10 miliardów metrów sześciennych gazu ze złóż Rosniefti” – wyjaśnił Sieczin. Przyłączenie Rosnieftu do Nord Stream 2 pozwoli też na formalne spełnienie norm unijnego trzeciego pakietu energetycznego, który wymaga dopuszczenia do gazociągu „niezależnych” dostawców.

Na aukcji w środę 6 października kontrakty terminowe na gaz dla holenderskiego hubu TTF osiągnęły historycznie rekordowy poziom 1924 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, choć w zeszłym tygodniu gaz kosztował mniej niż 1000 USD, a rok rozpoczął się cenami w okolicach 250-300 dolarów.

Ceny energii elektrycznej w Niemczech na rynku w nadchodzącym dniu przekroczyły 200 euro za megawatogodzinę, przyspieszając inflację w przemyśle w strefie euro o 13,4 procent, to rekord od 40 lat - przypomina portal finanz.ru.

Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml
Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Gazprom, czyli wszystko na sprzedaż. Gorzki koniec potęgi koncernu