Koncern Eni poinformował w weekend, że odkrył w dnie Morza Śródziemnego, na terytorialnych wodach Egiptu, złoże o zasobach największych od 1967 r. Egipskie złoże oceniane jest na co najmniej 30 bln m3 gazu. Złoże ma 100 km kw. Od razu można stamtąd wydobyć do 850 mld m3 gazu.

– Złożę Zohr jest największym jakie kiedykolwiek zostało odkryte w Morzu Śródziemnym – poinformował Eni.

Dziś minister ropy i bogactw naturalnych Hamid Abdelaziz zapowiedział, że Egipt wstrzyma import gazu na co najmniej pięć lat. Izraelskie media już zauważają, że odkrycie uderzy w interesy miejscowych firm, które planowały dostawy gazu do Kairu ze swoich złóż podmorskich Lewiatan.

Nie wiadomo też co będzie z umowami, które w minionym tygodniu podpisały w Kairze Gazprom i Rosneft. Gazprom Global LNG Limited i egipski EGAS podpisały kontrakt na dostawy rosyjskiego LNG do Egiptu do 2019 roku. Dzień poźniej podobną umowę podpisał z EGAS Rosneft. Koncern miał sprzedać Kairowi 3,5-3,7 mln ton gazu skroplonego a dostawy miał ruszyć jeszcze w tym roku.

Obecnie eksploatowane największe złoża gazu znajdują się w Iranie (Południowy Pars 2 – ok. 30 bln m3) i Turkmenistanie – Gałkynysz (26,2 bln m3)