„Obniżenie ratingu do Baa2 (z Baa1-red) uwzględnia finansowy hamulec (z ang. leverage) Fortum po zakupie akcji Uniper. W ocenie Moody's wskaźniki zdolności kredytowej Fortum znacznie osłabną w porównaniu z obecnym poziomem" - wyjaśnia agencja w komunikacie. Stosunek środków finansowych z operacji (FFO) do długu netto spadnie poniżej 20 proc., po sfinalizowaniu transakcji zakupu przez Finów akcji Uniper. Dlaczego Moody's ocenia to negatywnie?
„Fortum stanie się największym udziałowcem Uniper z pakietem 47,12 proc. akcji. A to nie pozwoli kontrolować strategię Uniper, tak aby otrzymać pozytywny udział w swoim przepływie pieniężnym od wypłaconych (z Uniper-red) dywidend" - argumentuje obniżenie prognozy ze stabilnej na negatywną Moody's.
Negatywna prognoza odzwierciedla niewiadomą, co do dalszych posunięć Fortum po transakcji. Agencja podkreśla, że jeżeli strategia Fotrum stanie się klarowna i nastąpi wzmocnienie portfela finansowego fińskiego koncernu, to prognoza może zostać zmieniona na stabilną. Podniesienie ratingu jest natomiast mało prawdopodobne, podkreśla Moody's.
Jesienią 2017 r Fortum Oyj i niemiecki E.ON, ogłosiły podpisanie umowy o sprzedaży na otwartych targach 46,65 proc. , należących do E.ON akcji międzynarodowej firmy energetycznej Uniper. Finowie zapłacili 3,76 mld euro. Fortum poinformował o planach wystawienia oferty zakupu akcji Uniper do wszystkich akcjonariuszy. Wtedy kwota transakcji mogłaby sięgnąć 8 mld euro.
Jednak akcjonariusze nie podeszli do tego z entuzjazmem i do lutego Fortum otrzymało wnioski na zakup 47,12 proc. akcji. Finowie chcą zakończyć transakcje w pierwszej połowie tego roku.