Rosjanie zaczynają przejmować światowych producentów uranu

Wydobywająca uran firma Atomredmetzołoto (ARMZ), która należy do rosyjskiej grupy Rosatom, wynegocjowała zakup 100 proc. akcji australijskiego producenta uranu Mantra Resources

Publikacja: 15.12.2010 15:28

Uran U308

Uran U308

Foto: Bloomberg

Wartość transakcji to 1,2 mld dolarów australijskich (3,56 mld zł) – poinformował serwis lenta.ru, powołując się na informacje ARMZ.

Transakcja została już zaakceptowana przez władze australijskiej firmy. Teraz oczekuje się jeszcze formalnej zgody WZA Mantra Resources. Z tym raczej nie będzie większych kłopotów, jako że wynegocjowana cena jest o 15,5 proc. wyższa od aktualnej wyceny giełdowej Mantra Resources.

Do sfinalizowania zakupu niezbędna będzie jeszcze zgoda krajowych organów antymonopolowych. Zgodnie z wynegocjowanym porozumieniem transakcja miałby być sfinalizowana w ciągu roku od podpisania umowy.

W listopadzie rosyjska firma otrzymała zgodę amerykańskich władz na zakup większościowego pakietu akcji kanadyjskiej spółki Uranium One. Taka zgoda była wymagana, ponieważ spółka posiada szereg wydobywczych aktywów właśnie na terytorium Stanów Zjednoczonych (stanowią one około 20 proc. ogólnych zasobów uranu w tym kraju). Dlatego też wcześniej władze USA sprzeciwiały się transakcji z ARMZ. Obecnie rosyjska firma posiada pakiet 23,1 proc. papierów przedsiębiorstwa z Kanady.

Dzięki przejęciom Atomredmetzołoto, który jest już jednym z liderów na światowym rynku wydobycia uranu, jeszcze umocni swoją pozycję. W zeszłym roku spółka pozyskała w swych kopalniach w Rosji i w Kazachstanie łącznie 4,62 tys. ton uranu.

Rosatom, do którego należy ARMZ, kontroluje 40 proc. światowego wydobycia tego surowca i około 17 proc. rynku gotowego paliwa uranowego, wykorzystywanego w energetyce jądrowej.

Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach