Wczoraj w Petersburgu, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Gazpromu, Aleksander Miedwiediew oraz członek zarządu BASF odpowiedzialny za department ropy i gazu, Hans-Ulrich Engel, podpisali memorandum dotyczące współpracy obu koncernów. Na jego mocy Wintershall, który w całości należy do grupy BASF, przejmie część udziałów w tzw. aczimowskich złożach w regionie Urengoj na Syberii w Rosji. W zamian Gazprom otrzyma udziały w projektach wydobywczych Wintershalla na Morzu Północnym.

- Konstruktywne partnerstwo pomiędzy Gazpromem i firmą Wintershall umożliwia realizację projektów, które z technologicznego punktu widzenia są bardzo ambitne. Razem z partnerami z Niemiec, Gazprom jest gotów rozwijać wydobycie gazu ze złóż aczimowskich w regionie Urengoj oraz wspólnie pracować przy projektach Wintershalla, z korzyścią dla obydwu stron - powiedział Miedwiediew.

BASF jest jedną z największych firm energetycznych na świecie, aktywną na rynku gazowym, naftowym oraz petrochemicznym. Zajmuje się produkcją środków chemicznych, syntetycznych, środków ochrony roślin oraz produkcją i transportem węglowodorów. Z kolei zależny Wintershall odpowiedzialny jest głównie z projekty gazowe. Do tej pory Gazprom i Wintershall założyły dwie spółki: WiNGAS i WIEH.

BASF i Wintershall współpracują z Gazpromem przy eksploatacji Jużno-Ruskiego złoża ropy i gazu, testowaniu przemysłowego wykorzystania Bloku 1A złóż aczimowskich w regionie Urengoj oraz przy budowie Gazociągu Północnego.