4 pytania do... - Mariusz Caliński, prezes CP Energii

Naszym głównym celem będzie stworzenie przedsiębiorstwa multienergetycznego - mówi Mariusz Caliński, prezes CP Energii

Publikacja: 11.04.2011 11:00

4 pytania do... - Mariusz Caliński, prezes CP Energii

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

Energianews.pl: Od 7 kwietnia szefuje Pan CP Energii. Tego dnia akcjonariusze zgodzili się też na połączenie giełdowej spółki z KRI. Jakie cele w najbliższych miesiącach będzie realizował nowy zarząd?

Mariusz Caliński:

Naszym głównym celem będzie stworzenie przedsiębiorstwa mulitienergetycznego, czyli oferującego nie tylko gaz i ciepło, jak to miało miejsce dotychczas, ale i energię elektryczną. Prąd zaczniemy dostarczać klientom już w drugim półroczu. Nastąpi to w oparciu o istniejącą infrastrukturę innych firm. Energię elektryczną zamierzamy kupować m.in. na giełdach energii w Polsce i Niemczech.

Do tej pory CP Energia i KRI ponad 90 proc. przychodów uzyskiwały ze sprzedaży gazu. Czy będziecie rozwijać działalność grupy również w tym obszarze?

Oczywiście i to zarówno w oparciu o własną infrastrukturę, jak i obcą. Jeszcze w tym roku zamierzamy zwiększyć liczbę stacji regazyfikacji o 2-4 obiekty oraz rozbudować sieć gazociągów. Efektem powinien być kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży gazu ziemnego. W 2010 r. obie spółki sprzedały go 69 mln m

3

. W dalszej perspektywie gaz ziemny planujemy sprzedawać również w oparciu o infrastrukturę innych firm. Będziemy go sprowadzać m.in. przez czeskie gazociągi. W tym celu zarezerwowaliśmy 40 mln m

3

przepustowości w powstającym interkonektorze w pobliżu Cieszyna. Gazociąg o przepustowości 0,5 mld m

3

buduje państwowy Gaz-System.

CP Energia nie jest kojarzona z dostawami energii cieplnej. Co w tym segmencie rynku robicie i jakie macie plany?

KRI posiada trzy kotłownie na gaz w Chojnie, w województwie zachodniopomorskim. Dzięki nim dostarczamy ciepło do lokalnych odbiorców. W przyszłości chcemy, wraz z partnerami, inwestować w kolejne kotłownie na gaz. Nasza rola w takich projektach może polegać na dostawach gazu, produkcji ciepła i jego dystrybucji. Możemy też tylko dostarczać surowiec. Planujemy też inwestycje w elektrociepłownie, gdzie jednocześnie może być wytwarzana energia cieplna i elektryczna.

Kiedy można oczekiwać znaczącej poprawy wyników nowej grupy?

W 2011 r. chcemy poprawić przychody i wynik netto, jednak konieczność przeprowadzenia nowych inwestycji, uproszczenia struktury organizacyjnej, obniżki niektórych kosztów, czy rozpoczęcia działalności w obszarze obrotu energią elektryczną oznacza, że znacząca poprawa wyników finansowych będzie możliwa w 2012 r.

Dziękuję za rozmowę

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej