CEZ stawia na energetykę atomową

Priorytetem dla Daniela Beneša, nowego prezesa CEZ-u jest rozbudowa elektrowni atomowej w Temelinie. Koncern odchodzi natomiast od energii odnawialnej i kończy zagraniczne inwestycje

Publikacja: 20.09.2011 13:23

Elektrownia jądrowa Dukovany

Elektrownia jądrowa Dukovany

Foto: CEZ Group

Priorytetem dla Daniela Beneša, nowego prezesa CEZ-u jest rozbudowa elektrowni atomowej w Temelinie. Koncern odchodzi natomiast od energii odnawialnej i kończy zagraniczne inwestycje.

Beneš, który objął kierownictwo CEZ-u zaledwie kilka dni temu w swym pierwszym wywiadzie powiedział dziennikowi "Mlada fronta Dnes", że podstawowym kierunkiem rozwoju koncernu będzie energetyka jądrowa. Przy czym nie dotyczyłoby to tylko rozbudowy elektrowni w Temelinie, gdzie planuje się budowę dwóch nowych bloków, ale także o wydłużenie okresu funkcjonowania i zwiększenie wydajności drugiej czeskiej siłowni jądrowej w Dukovanach.

Czeskie media zauważają, że te deklaracje nowego prezesa CEZ-u współbrzmią z niedawnymi wypowiedziami czeskiego premiera Petra Necasa.

- Drugi ważny obszar to optymalizacja energetyki opartej na węglu oraz rozwiązywanie sporów ze spółkami węglowymi. Trzecim jest rozwiązaniem kwestii ciepłownictwa. Wszystko to można streścić w jednym punkcie: zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego – powiedział czeskiej gazecie Beneš.

Dodał, że okres zagranicznej ekspansji koncernu postrzega bardzo pozytywnie. – Wszystkie przejęcia bardzo dobrze się nam udały, w żadnym przypadku nie przepłaciliśmy za kupowane aktywa – stwierdził Beneš. Nie uważa za błędne także niedawne akwizycje wielkich elektrowni solarnych, których zakup przez CEZ był powszechnie mocno krytykowany w Czechach.

Mimo to, prezes stwierdził, że CEZ nie będzie już budował w Czechach odnawialnych źródeł energii. - W przyszłości inwestycje w elektrownie wiatrowe i wodne będą miały sens tylko za granicą. Nie chodzi jednak o żadne projekty na masową skalę – podsumował nowy szef CEZ-u.

Beneš objął stanowisko prezesa największej czeskiej firmy energetycznej kilka dni temu, zastępując długoletniego szefa CEZ-u Martina Romana. Ten został z kolei przewodniczącym rady nadzorczej firmy. Zmiana na najwyższych stanowiskach w koncernie była zaskoczeniem dla rynków. Zdaniem niektórych czeskich mediów o planowanej roszadzie wiedziało wcześniej tylko kilka osoby w tym obaj menedżerowie i premier.

Dzisiaj tuż przed południem akcjami CEZ-u handlowało się na giełdzie w Pradze po 702,1 korony (prawie tyle samo co na wczorajszym zamknięciu), zaś w Warszawie po 125,1 zł (wzrost o 1,2 proc.).

Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Energetyka
Trump wskazał kandydata na nowego sekretarza ds. energii. To zwolennik ropy i gazu
Energetyka
Bez OZE ani rusz
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Energetyka
Inwestorzy i przemysł czekają na przepisy prawne regulujące rynek wodoru
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska