Atom: kobiety kontra mężczyźni

Młodzi mężczyźni zdecydowanie bardziej popierają budowę elektrowni jądrowej w Polsce, większość kobiet jest jej przeciwna – wynika z ankiety organizacji StudentsWatch

Publikacja: 01.12.2011 13:58

Atom: kobiety kontra mężczyźni

Foto: Fotorzepa, Marek Obremski Marek Obremski Marek Obremski

Badanie StudentsWatch zrealizował 19-25 listopada metodą wywiadów on-line. Uczestniczyło w nim 2191 osób w wieku 16-45 lat.

Opinie na temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce dzielą młodych Polaków na dwa równoliczne obozy. Zdecydowanie najwięcej popierających jest wśród osób poniżej 25 roku życia (59 proc.), najmniej w grupie 26-35-latków (45 proc.). Najczęstsze "tak" dla elektrowni słychać wśród męskiej części społeczeństwa (67 proc.), podczas gdy przeciwko budowie elektrowni jest zdecydowana większość kobiet (57 proc.).

Prawie połowa Polaków (48 proc.) jest zdania, że decyzja o budowie elektrowni powinna zostać poddana wynikowi ogólnopolskiemu referendum, a ponad jedna trzecia (37 proc.) zaufałaby autorytetowi ekspertów w dziedzinie atomistyki. Jedynie 2,5 proc. uważa, że decyzję powinni podjąć politycy.

Zdaniem młodych Polaków do najbezpieczniejszych, a zaraz najmniej awaryjnych elektrowni należą kolejno: elektrownie słoneczne i wiatrowe. Na środku skali sytuują się elektrownia wodna, oparta na biomasie, nieco większe ryzyko przypisywane jest elektrowniom węglowym. Jako najbardziej awaryjne i mogące spowodować największe szkody postrzegane są elektrownie jądrowe i termojądrowe.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na percepcję zagrożeń związanych z energetyką jądrowej jest stan wiedzy respondenta na ten temat: 34 proc. osób, które zadeklarowały, że ich poziom wiedzy jest wysoki uważa, że prawdopodobieństwo awarii elektrowni jądrowej jest niskie bądź bardzo niskie. Dla pozostałych osób ten odsetek oscyluje wokół 13 proc. Osoby, które deklarują słabą wiedzę w zakresie energetyki jądrowej znacznie częściej przekonane są o awaryjności tego rozwiązania.

W prowadzonej polityce energetycznej Polski orientuje się 29 proc. badanych. Połowa stwierdziła, że posiada dużą wiedzę na temat energetyki odnawialnej, ale tylko 20 proc. ma wiedzę  o gazie łupkowym (20 proc.), a 35 proc. o energetyce jądrowej.

Najlepszą wiedzą dysponują osoby powyżej 35 roku życia, mężczyźni deklarują wyraźnie wyższy poziom wiedzy niż kobiety, ale zainteresowanie dodatkowymi wiadomościami z tej dziedziny jest podobne – na poziomie 84 proc.

Z badanie wynika, że bardzo trudno jest wskazać region preferowany dla nowo powstałej elektrowni jądrowej. Na ogół jednak mieszkańcy danego województwa nie chcieliby, aby to właśnie w ich regionie została wybudowana elektrownia.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie