Energianews.pl: Niedługo Polska Grupa Energetyczna rozpisze przetarg na wybór technologii do pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Co się kryje za słowem technologia?
Maciej Jurkowski:
Technologia jądrowa oznacza wybór typu i dostawcy reaktora, tu grono dostawców jest bardzo wąskie. Reaktory różnią się chłodziwem i moderatorem. Na początku rozwoju energetyki jądrowej były bardzo różne ich typy. Pierwsze były chłodzone wodą i miały moderator grafitowy. Ta technologia jest stosowana w produkcji plutonu do bomb nuklearnych. Niektóre kraje, jak Związek Radziecki, a obecnie Rosja, wykorzystują ją także do produkcji energii elektrycznej. Jeden z takich reaktorów o dużej mocy (RBMK) uległ awarii w Czarnobylu. Na zachodzie Europy i w USA również stosowano takie reaktory, ale o małej mocy, do celów militarnych poza cywilną energetyką.
Drugi typ reaktora to gazowo-grafitowy, w którym w porównaniu z poprzednim zamieniono wodę jako chłodziwo na gaz. Te reaktory są wykorzystywane do tej pory w Wielkiej Brytanii, stosowała je też Francja, dopóki w latach 60. ubiegłego wieku nie kupiła licencji na nową technologię od Amerykanów.
Trzecia technologia, najbardziej popularna, to reaktory chłodzone wodą i stosujące wodę jako moderator. Rozwinięto ją pod kątem stosowania do napędu łodzi podwodnych, potem bardzo szybko przeniesiono ją również na obszar cywilny. Są reaktory, w których wodę doprowadza się do wrzenia, a też takie, gdzie pod wysokim ciśnieniem nie dopuszcza się do wytwarzania pary w samym reaktorze, a dopiero w tzw. wytwornicy pary poza reaktorem – stąd odpowiednio nazwy: wodno-wrzące (ang. BWR) lub wodno-ciśnieniowe (ang. PWR).