Ocena technologii dla polskiej elektrowni atomowej

Po wyborze przez inwestora technologii do polskiej elektrowni atomowej Państwowa Agencja Atomistyki musi zatwierdzić raport na temat bezpieczeństwa tej technologii - mówi prezes PAA Janusz Włodarski

Publikacja: 10.03.2012 11:51

Ocena technologii dla polskiej elektrowni atomowej

Foto: Bloomberg

PAP

Inwestorem pierwszej polskiej elektrowni jądrowej będzie Polska Grupa Energetyczna. Przetarg na technologię ma zostać rozpisany w najbliższych miesiącach i potrwać co najmniej do końca 2013 r. Według Grupy pierwszy reaktor ma ruszyć ok. 2022-2023 r.

Rolą Agencji będzie m.in. nadzór nad budową i eksploatacją elektrowni atomowej.

Po wyborze dostawcy technologii kolejnym etapem będzie przedstawienie przez inwestora raportu bezpieczeństwa - powiedział prezes PAA. "To jest olbrzymia dokumentacja, która opisuje dany reaktor, zawiera wyniki analiz bezpieczeństwa, która ma udowodnić, że ta technologia nie tylko jest bezpieczna, ale i spełnia wymagania naszych przepisów" - podkreślił Włodarski.

"Nie jest tajemnicą, że pełna dokumentacja bezpieczeństwa, projektowa, nie jest powszechnie dostępna, bo stanowi pewną tajemnicę firmy. Dlatego właśnie tą dokumentację zaczniemy oceniać dopiero, gdy PGE wyłoni zwycięzcę" - wyjaśnił Włodarski.

W tej dokumentacji bezpieczeństwa będzie musiał być szczegółowo opisany program likwidacji elektrowni, proces postępowania z odpadami promieniotwórczymi, fizyczna ochrona, zintegrowany program zarządzania - wyjaśnił. Przedstawienie tego raportu jest konieczne po to, żeby inwestor mógł uzyskać od Agencji zezwolenie na budowę, co jest niezbędnym warunkiem uzyskania zezwolenia na budowę od wojewody - zaznaczył prezes PAA.

Włodarski przypomniał, że dostawca technologii zostanie wyłoniony niezależnie od Agencji, ale inwestor bierze odpowiedzialność za to, że wybrana przez niego technologia spełnia wymagania w polskich przepisach.

Podkreślił jednak, że dostępnym na rynku technologiom Agencja przygląda się już teraz, dlatego powstał w niej wydział technologii reaktorowych. Ciągle nie wiemy, w jakiej technologii będziemy budować, zbieramy wiedzę, budujemy kompetencję odnośnie wszystkich możliwych technologii - powiedział Włodarski

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?