Reklama
Rozwiń

Warto stawiać na węgiel

Za sześćdziesiąt lat na świecie nie będzie już ani ropy, ani gazu ziemnego. Władza przejdzie w ręce tych, którzy mają węgiel

Publikacja: 15.06.2012 11:31

Warto stawiać na węgiel

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek

Najnowszy raport energetyczny BP jest kolejnym ostrzeżeniem dla świata, że za dużo pożera energii, a za mało myśli nad tym, czym zastąpić tradycyjne surowce.

Pomimo, że koncerny dowierciły się do nowych złóż, przy obecnym zapotrzebowaniu, ropy starczy na 54 lata, a gazu ziemnego na 63 lata. Energetyka jądrowa jest w odwrocie - w ciągu minionego roku siłownie na świecie wyprodukowały o 4,3 proc. prądu mniej. A w Japonii o 44 proc. i Niemczech - o 23 proc. Te dwie wielkie gospodarki już zdecydowały, że rezygnują z atomu.

Rośnie produkcja ze źródeł odnawialnych (+18 proc.). Najwięcej inwestycji jest w elektrownie słoneczne (+86 proc. wzrost produkcji prądu) i wiatrowe (+26 proc.). Jednak cała branża wciąż pozostaje energetycznym marginesem.

W tej sytuacji coraz więcej ekspertów, w tym autorzy raportu BP, wskazują na węgiel, jako na paliwo przyszłości. Rozpoznanych dziś jego zasobów starczy na 112 lat. W minionym roku udział węgla w globalnej konsumpcji energii był najwyższy od 1969 r. i wyniósł ponad 30 proc.

Warto, by te dane przeanalizowali polscy decydenci rynku energii i pochopnie nie rezygnowali z tradycyjnego surowca. Węgla mamy dużo, a postęp technologiczny pozwala go wydobywać coraz głębiej.

Może się więc okazać, że Polacy, którzy się dzisiaj urodzą, na emeryturę pójdą już w świecie bez ropy i gazu ziemnego. I że ich kraj będzie wtedy jednym ze światowych graczy energetycznych, z którego Arabia Saudyjska, Kuwejt czy Katar będą importować... węgiel.

Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym