Joanna Kijas, prezes Operatora Systemu Magazynowania, spółki w 100-proc. zależnej od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa informuje o wzroście zainteresowania świadczonymi przez spółkę usługami. Niedawno firma pozyskała pierwszego klienta, który nie jest spółką państwową. To duża zmiana zważywszy, że dotychczas dostęp do pojemności magazynowych miało tylko PGNiG oraz Gaz-System, odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie gazociągów przesyłowych.

Co więcej spółka spodziewa się, że wkrótce przybędzie jej kolejny klient. - W związku z planowaną liberalizacją rynku gazu, OSM spodziewa się zainteresowania ze strony nowych podmiotów z branży gazowniczej, zarówno już działających w Polsce, a także podmiotów zagranicznych, którzy planują wejść na polski rynek gazu – mówi Kijas.

Prezes OSM informuje, że kolejne procedury przydziału zdolności magazynowych będą uruchamiane, gdy PGNiG zakończy realizowane inwestycje. Spośród nich, w pierwszej kolejności spodziewane jest zakończenie rozbudowy magazynu w Wierzchowicach. W efekcie do rozdysponowania będzie 625 mln m sześc. dodatkowych pojemności. Obecnie w Polsce można zgromadzić w tego typu obiektach 1,82 mld m sześc. surowca, podczas gdy roczne zużycie przekracza 14 mld m sześc.