Koncern Wintershall podał, że ropa znajduje się 120 km od brzegów północnej Holandii. Zasoby oceniane są na 30 mln baryłek, ale zdaniem niemieckich nafciarzy, w rzeczywistości potencjał złoża jest dużo większy. Dlatego w 2013 r. powstaną tam dodatkowe odwierty, które potwierdzą (lub nie) taką opinię.
Drugie nowe zasoby ropy odkryli Francuzi z Total w norweskiej części Morza Północnego. Zasoby szacuje się na 25-75 mln baryłek. Złoże leży 175 km od Bergen - największego miasta zachodniej Norwegii. W lipcu Statoil i Total dowierciły się do gazu na Morzu Północnym. Zasoby oceniane są na 11-32 mld m
3
. W czerwcu wielkie złoże ropy (300 mln baryłek) znalazła brytyjska Encore Oil.
Poszukiwania ropy i gazu na Morzu Północnym rozpoczęły się po II wojnie światowej, a wydobycie ruszyło w latach 60. XX wieku. Dzięki temu, liderami europejskiego wydobycia ropy i gazu stały się Wielka Brytania i Norwegia. Jednak w ostatnich 15 latach złoża Morza Północnego malały; w końcu uznane były na prawie wyczerpane. Brytyjskie wydobycie ropy wynosiło w 1999 r. ok. 3 mln baryłek dziennie, a w 2009 r. już tylko 1,4 mln baryłek.