Według opublikowanych dziś danych centrum monitorowania branży energetycznej CDU-TEK w ciągu pięciu miesięcy wydobycie gazu w Rosji wyniosło 290,88 mld m
3
(-0,5 proc.), a eksport spadł do 82,54 mld m
3
(-1,8 proc.).
Aktualizacja: 03.06.2013 11:51 Publikacja: 03.06.2013 11:51
Foto: Bloomberg
Według opublikowanych dziś danych centrum monitorowania branży energetycznej CDU-TEK w ciągu pięciu miesięcy wydobycie gazu w Rosji wyniosło 290,88 mld m
3
(-0,5 proc.), a eksport spadł do 82,54 mld m
3
(-1,8 proc.).
Gdyby nie niezależni producenci, wyniki były jeszcze gorsze, bowiem największy producent gazu - Gazprom obniżył wydobycie o 3,4 proc. do 210,25 mld m
3
. Największy konkurent - Novatek zwiększył wydobycie o 4,4 proc. (22,84 mld m3), a koncerny naftowe wydobyły o 6,6 proc. więcej gazu (30 mld m
3
).
Pomimo ostrej zimy, popyt na gaz na rynku rosyjskim spadł o 1,8 proc. do 217,75 mld m
3
. Eksport rurociągowy, na który wciąż monopol ma Gazprom, też był niższy o 1,8 proc. To efekt drastycznego spadku zakupów Ukrainy (eksport do krajów WNP i republik nadbałtyckich spadł o 19 proc.). Wzrósł natomiast eksport do Europy (Unia, Turcja) o prawie 7 proc. do 56,13 mld m
3
.
Wbrew zapowiedziom szefów Gazpromu, że koncern stawia na gaz skroplony dla Azji, eksport LNG do krajów Azji i Pacyfiku był także niższy i wyniósł 6,32 mld m
3
)
Biorąc pod uwagę, że w 2012 r. wydobycie spadło o 2,3 proc. (do 655 mld m
3
), a eksport był niższy o 3,6 proc. (wyniósł 185,8 mld m
3
), to tendencja spadkowa utrzymuje się drugi rok z rzędu.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
Po zakończeniu sezonu grzewczego ceny węgla zwykle spadają. Dla klientów to dobry moment na zakup surowca na przyszły sezon. Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Na największe obniżki trzeba jeszcze poczekać.
Po tym, jak w ubiegły weekend Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się po 65 latach od rosyjskich sieci energetycznych i podłączyły do zachodnich, ceny prądu nad Bałtykiem poszły w górę. Wilno uspokaja, że nie ma to związku z synchronizacją.
Skumulowane nakłady inwestycyjne Grupy Orlen z uwzględnieniem inwestycji kapitałowych w latach 2025-2035 mogą wynieść od 350 do 380 mld zł - czytamy w ogłoszonej właśnie nowej strategii Orlenu.
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
– Spółki energetyczne muszą się podzielić odpowiedzialnością za ceny energii – powiedział podczas Konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Gaz ziemny jest najpopularniejszym paliwem, którym Polacy ogrzewają swoje domy. Blisko 30 proc. budynków w Polsce jest ogrzewane dzięki „błękitnemu paliwu” – wynika najnowszego zestawienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Te dane jednak – jak wskazuje branżowe stowarzyszenie skupiające elektrociepłownie – mogą być mylące. Patrząc na liczbę gospodarstw domowych to jednak ciepło systemowe jest najpopularniejszym źródłem ciepła. Rząd zapowiada także walką z tzw. nowym podatkiem od ogrzewania.
Rosyjskie i europejskie źródła potwierdzają agencji Bloomberga, że Amerykanie badają możliwości podjęcia współpracy z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprom przy realizacji globalnych projektów.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Znamy założenia aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Nie różni się w dużym stopniu od wersji z 2020 r. Uaktualnione zostały daty, ujęte nowe technologie, jak SMR.
Najbardziej zaawansowane projekty w regionie Bałtyku związane są z morską energetyką wiatrową.
Zapowiedziana aktualizacja programu rozwoju polskiej energetyki jądrowej z 2020 r. nie przyniesie większych zmian. Ministerstwo Przemysłu - gospodarz tego procesu - uszczegółowi jednak proces wyboru partnera i lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej.
Zarząd Grupy Tauron spotkał się z samorządowcami z czterech miejscowości, w których spółka ma elektrownie węglowe. Siłownie Jaworzno III, Siersza, Łagisza i Łaziska będą wyłączone z eksploatacji najpóźniej w 2028 r.
Ukraiński dron miał uderzyć w rurociąg pietrowski, należący do rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu, w obwodzie saratowskim. Moment ataku widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas