Rosneft rośnie w siłę

Takiego roku jak miniony jeszcze Rosneft nie miał. Wydobycie gazu było rekordowe, a ropy koncern pompuje już 40 proc. rosyjskiego wydobycia.

Publikacja: 05.02.2014 11:57

Rosneft rośnie w siłę

Foto: Bloomberg

Rosneft opublikował wyniki za ubiegły rok. Był to niewątpliwie rok przełomowy tak pod względem inwestycji jak i wyników. Wydobycie gazu ziemnego urosło o 130 proc. do 38,17 mld m3 umacniając Rosneft na trzeciej pozycji w Rosji po Gazpromie i Novatek.

W pompowaniu ropy koncern nie ma sobie równych nie tylko u siebie, ale i na świecie. W ub. roku wydobywał  średnio 4,196 mln baryłek dziennie. To ok. 40 proc. całego rosyjskiego wydobycia i więcej aniżeli pompuje czołówka krajów OPEC - Iran, ZEA, Kuwejt czy Irak (każdy wydobywa powyżej 3 mln baryłek./dzień, ale mniej niż 4 mln).

Wzrost wydobycia ropy (+72 proc.) i gazu to pochodna przejęcia TNK-BP (ropa, gaz) i Intera (gaz). Rosneft wydał na to ponad 40 mld dol. w gotówce, ale dług koncernu zmniejszy się o 2,6 proc. do 1,86 bln rubli (53 mld dol.)

Wraz ze wzrostem wydobycia, wzrosły wyniki finansowe Rosneft. Zysk netto zwiększył się o 51 proc. do 551 mld rubli (15,8 mld dol.) a obroty o 52 proc. do 3,08 bln rubli (88 mld dol.).

Prezes Igor Sieczin, główny architekt tych zmian, podkreślił, że koncern pokazał lepszą dynamikę aniżeli krajowa i światowa konkurencja.

Sieczin podkreślił na spotkaniu z premierem Dmitrijem Miedwiediewem, żę wartość rynkowa firmy wzrosła w ciągu roku o 18 proc..Media od razu wytknęły prezesowi, żę w rzeczywistości wartość spadła. Na moskiewskim parkiecie o 8 proc. a na londyńskim aż o 25 proc. z 94,64 mld dol. do 75,78 mld dol.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie