Z badań przeprowadzonych, na zlecenie Państwowej Agencji Atomistyki, przez Instytut Homo Homini wynika, że powstanie elektrowni jądrowej w Polsce nie wzbudza większych obaw Polaków. Prawie 70 proc. Polaków jest przekonana, że standardy bezpieczeństwa elektrowni jądrowej będą porównywalne, bądź lepsze niż w innych krajach.
Instytut Homo Homini w październiku 2014 r. przeprowadził badanie opinii publicznej na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej oraz na osobnej próbie reprezentatywnej dla gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino - gdzie ma powstać elektrownia atomowa.
Zarówno w badaniu ogólnopolskim, jak i lokalnym ok. 61 proc. respondentów oceniło poczucie swojego zagrożenia wywołanego istnieniem elektrowni jądrowej na mniej niż 5 (w skali od 1 do 10).
Respondenci najbardziej obawiali się o negatywny wpływ elektrowni/promieniowania jonizującego na zdrowie ludzi (27,4 proc. badanych) oraz wystąpienia awarii na dużą skalę (23,7 proc.). Mieszkańcy trzech gmin zadeklarowali, że obawiają się także spadku atrakcyjności turystycznej regionu (7,6 proc. odpowiedzi).
Z badań homo Homini wynika też, że Polacy mają duże zaufanie do standardów bezpieczeństwa przyszłej polskiej elektrowni jądrowej. 68,3 proc. respondentów w badaniu ogólnopolskim oraz 75,9 proc. respondentów w badaniu regionalnym stwierdziło, iż standardy bezpieczeństwa polskiej elektrowni jądrowej będą porównywalne lub wyższe niż w innych krajach. Niemal połowa respondentów z gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino uważa, że elektrownia jądrowa będzie bezpieczniejsza od spalarni śmieci, czy też dużego zakładu przemysłowego.