URE: Taryfy za prąd dla gospodarstw domowych w 2015 r.

Opłaty za elektryczność wzrosną średnio o 1,8 proc., głównie za sprawą wyższych stawek za dostarczenie jej do naszych gniazdek. Gaz dla gospodarstw domowych ma minimalnie stanieć.

Aktualizacja: 18.12.2014 06:59 Publikacja: 18.12.2014 03:27

Opłaty za elektryczność wzrosną średnio o 1,8 proc., głównie za sprawą wyższych stawek?za dostarczen

Opłaty za elektryczność wzrosną średnio o 1,8 proc., głównie za sprawą wyższych stawek?za dostarczenie jej do naszych gniazdek. Gaz dla gospodarstw domowych ma minimalnie stanieć.

Foto: Fotorzepa/Mateusz Dąbrowski

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w środę przyszłoroczne taryfy dla trzech spółek obracających energią, pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu i dystrybutorów. Rachunki wzrosną średnio o 1,8 proc.

Prąd ciut drożej...

Gospodarstwa korzystające z oferty PGE najmniej odczują podwyżkę taryf. Ta, która dotyczy  sprzedaży, rośnie najmniej ze wszystkich – o 0,6 proc. wobec ubiegłorocznej. Marek Woszczyk, prezes największej grupy energetycznej, zapowiadał już w listopadzie, że odbiorcy indywidualni nie powinni się spodziewać negatywnych zaskoczeń ze strony tej spółki.

Najbardziej prąd zdrożeje w Tauronie – o 0,8 proc. Nową stawkę sprzedaży – wyższą o 0,7 proc. od tegorocznej, proponuje Enea.

Tylko Energa nie otrzymała nowej taryfy sprzedaży, bo RWE nie przedkłada regulatorowi wniosku w zakresie taryfy obrotu już od pewnego czasu. Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE, tłumaczy, że skala oczekiwań gdańskiej spółki co do przyszłorocznej podwyżki taryfy była zbyt duża, by regulator ją zaakceptował. Nie chce jednak ujawnić, o co dokładnie prosiła gdańska spółka w swoim wniosku.

Z naszych informacji wynika, że we wniosku padła prośba o kilkuprocentowe podniesienie stawki. Beata Ostrowska, rzeczniczka Energi, nie chciała się do tego odnieść. Zaznaczyła, że spółka nie udziela komentarza w trakcie trwania procesu ustalania taryf.

– Dla nas cały czas ten proces się toczy. Regulator nie odrzucił naszego wniosku i na razie nie podjął decyzji w naszej sprawie. Poprosił o dodatkowe wyjaśnienia – tłumaczy Ostrowska.

...przesył też

Mocniej, bo średnio o 3,9 proc., wzrosną przyszłoroczne stawki dla operatorów systemów dystrybucyjnych, czyli spółek Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, RWE Stoen Operator oraz PGE Dystrybucja. Stawki opłat przesyłowych dla gospodarstw pójdą w górę średnio o 3,4 proc.

Jak wylicza URE, opłaty dystrybucyjne wzrosną od ok. 70 groszy miesięcznie dla odbiorców przyłączonych do sieci PGE (wzrost o 2,5 proc. dla gospodarstw) do ok. 1,60 zł dla klientów korzystających z sieci Taurona (wzrost o 3,6 proc.). Efektem zatwierdzonych taryf  będą – średnio o 1,8 proc. – wyższe rachunki dla gospodarstw w 2015 r.

– Odbiorcy w gospodarstwach domowych korzystający z usługi kompleksowej (czyli kupujący prąd od sprzedawcy z tej samej grupy kapitałowej co dystrybutor – red.) zapłacą średnio miesięcznie od złotówki więcej w PGE do prawie dwóch złotych netto w Tauronie – szacuje URE.

Wyniki ucierpią

Zdaniem Pawła Puchalskiego, szefa działu analiz giełdowych w DM BZ WBK, w roku wyborczym, kiedy mało kto spodziewał się wzrostu cen prądu dla gospodarstw, nawet niewielka podwyżka jest dla spółek obrotu dobrą wiadomością. Choć stawki obrotu zostały minimalnie podniesione,  nie zrekompensują one spółkom wzrostu kosztów.

– Ze względu na przywrócenie żółtych i czerwonych certyfikatów energia podrożała o 5 proc. Spółki będą próbowały to zrekompensować na sprzedaży energii po wyższych cenach dla odbiorców biznesowych, dla których URE nie ustala taryf – uważa Puchalski.

W jego ocenie spółki zajmujące się przesyłem dostały rozsądne podwyżki taryf.

– Ale informacje prasowe mówiące o obniżeniu przez URE zwrotu z zainwestowanego kapitału w aktywa dystrybucyjne nasuwają obawy, że wyniki firm tego segmentu obniżą się o 5 proc. w stosunku do wcześniejszych założeń – szacuje Puchalski.

Najbardziej ucierpi Energa, jako spółka o największym udziale segmentu dystrybucji w całkowitym wyniku EBITDA.

Głośniewska potwierdziła, ze prezes URE skorzystał z prawa do skorygowania wskaźnika zwrotu z kapitału zainwestowanego w rozwój sieci przesyłowej. – Już na początku 2014 r. doszliśmy do 100-proc. zwrotu z kapitału. Nie widząc konieczności nadmiernego wynagradzania przedsiębiorstw, zdecydowaliśmy się na 95 proc. kwoty zwrotu z kapitału – tłumaczy rzeczniczka.

W środę prezes URE miał zatwierdzić nową taryfę na gaz dla PGNiG i zależnych od niego firm Polska Spółka Gazownictwa i PGNiG Obrót Detaliczny oraz Gaz-Systemu i EuRoPol Gazu. Do chwili zamknięcia tego numeru „Rzeczpospolitej", komunikat się nie pojawił. Z naszych informacji wynika, że rachunki gospodarstw domowych począwszy od nowego roku minimalnie spadną. Dotyczy to odbiorców zużywających gaz do przygotowania posiłków,  podgrzania wody i ogrzania domu.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w środę przyszłoroczne taryfy dla trzech spółek obracających energią, pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu i dystrybutorów. Rachunki wzrosną średnio o 1,8 proc.

Prąd ciut drożej...

Pozostało 94% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie