Dyskusja była okazją do podjęcia tematu dekarbonizacji. O perspektywie działań związanych z tym obszarem mówił Tomasz Woźniak, dyrektor ds. rozwoju offshore w Shell.
– Tempo działania i jego zdecydowanie jest kluczowe. Wszyscy – uniwersytety, decydenci, przedsiębiorcy i inwestorzy – muszą podążać w tym samym kierunku, czyli transformacji energetycznej. Potrzebna jest dywersyfikacja źródeł energii i zwiększenie efektywności jej wykorzystania w celu dekarbonizacji kluczowych sektorów polskiej gospodarki – wspominał Tomasz Woźniak.
W lipcu 2022 r. Shell podjął decyzję o budowie Holland Hydrogen I o mocy 200 megawatów, która po uruchomieniu w 2025 r. będzie największą w Europie fabryką odnawialnego wodoru. Wyprodukowany odnawialny wodór zasili Shell Energy and Chemicals Park w Rotterdamie, gdzie zastąpi część zużycia wodoru szarego w rafinerii. Spowoduje to częściową dekarbonizację produkcji w zakładzie produktów energetycznych, takich jak benzyna i olej napędowy oraz paliwo lotnicze.
– Nie jest to już science-fiction. Od 2025 roku, dzienna produkcja „zielonego” wodoru z elektrolizera zasilanego z morskiej farmy Shell wynosie nawet do 60 tys. kg. Integracja systemowa pomiędzy farma wiatrowa, elektrolizerem i rafineria pozwali nam efektywnie obniżyć ślad węglowy – tłumaczył Tomasz Woźniak.