Monaco Yacht Show rozpoczyna się 28 września i potrwa do 1 października. Jak co roku pojawią się na nim najbardziej luksusowe prywatne łodzie światowych bogaczy i nowe projekty na zasobną kieszeń. Kryterium jest jedno - jacht ma mieć co najmniej 25 m długości. Łódź Wagita Alekpierowa (posiadacz ponad 20 proc. akcji i prezes największego prywatnego koncernu paliwowego Rosji - Łukoilu; wyceniony na 9 mld dol.) - Galactics Super Nova ma 70 m i w Monako będzie mieć swoją premierę. Zaprojektowało ją biuro Heesen Yachts i jest to dziś największy aluminiowy jacht na świecie, pisze Forbes.

Druga pod tym względem 66-metrowa Vanish należy do amerykańskiego inwestora Larrego Van Thiel. Jej projektantem i wykonawcą jest biuro Freadship z udziałem projektów wnętrz Eidsgaard Design. Wartość łodzi to ok. 125 mln dol.

Trzecia z luksusowych gigantów do zobaczenia w Monako będzie 55-metrowa Quinta Essentia, zbudowana w stoczni Admiral dla anonimowego klienta z Rosji. Także w segmencie jachtów średnich, będzie co oglądać. Zapowiadana jest m.in. premiera Dynamiq D4 (38 m) należącej do innego Rosjanina Siergieja Dobrosierdowa, który od 8 lat mieszka w Monako i przy tworzeniu łodzi wpsółpracuje z najlepszymi projektantami z Holandii i Wielkiej Brytanii.

Jesień to tradycyjna pora na prezentacje łodzi i jachtów. Zaczęły się w Europie wystawą HISWA TE w Amsterdamie (30 sierpnia do 4 września). Zakończą na Florydzie w Fort Lauderdale (od 3 do 7 listopada).