Jest akcept Brukseli dla polskiego rynku mocy

Dziś (7 lutego) w południe Komisja Europejska ogłosiła akcept dla polskiego rynku mocy. Jest to mechanizm wsparcia pozwalający wytwórcom na inwestowanie w nowe moce lub modernizację działających już bloków.

Aktualizacja: 07.02.2018 11:09 Publikacja: 07.02.2018 11:00

Jest akcept Brukseli dla polskiego rynku mocy

Foto: 123RF

Daje też szansę dla tych podmiotów, które zechcą się podjąć agregowania potencjału odbiorców energii i zarządzania popytem w celu bilansowania systemu (tzw. mechanizm DSR).

Zgoda Komisji na wydatek 26,5 mld zł nie jest jednak bezwarunkowa. Bruksela wskazała, że proponowane przez polskie mechanizmy będą musiały być ponownie rozpatrzone po wejściu w życie rozporządzenia unijnego będącego częścią tzw. pakietu zimowego. Chodzi o rozporządzenie Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków, w którym znajdował się nieakceptowany przez Warszawę zapis o limicie 550 g wyemitowanego CO2 na kWh. Chodzi o to, że wsparcie z pieniędzy publicznych mogłyby otrzymywać tylko bloki mniej emisyjne niż wskazany próg. A to eliminuje paliwo węglowe z energetyki.

Ostateczny kształt unijnego rozporządzenia jest jeszcze przedmiotem negocjacji na poziomie instytucji UE. Kiedy jednak rozporządzenie zostanie przyjęte, zacznie obowiązywać w Polsce w sposób bezpośredni i będzie mieć pierwszeństwo stosowania przed krajową ustawą.

W związku z obecną strukturą krajowej elektroenergetyki, głównymi beneficjentami przyjętej w grudniu 2017 r. ustawy będą istniejące elektrownie węglowe. Głównym problemem pozostaje ich wysoka emisyjność istniejących i budowanych obecnie krajowych bloków energetycznych, wynosząca 700 lub więcej gram dwutlenku węgla na każdą kilowatogodzinę wytworzonej energii elektrycznej.

- Pozytywna decyzja Komisji nie jest zaskoczeniem, ponieważ podczas negocjacji z Komisją polskie władze wprowadziły do ustawy wiele zmian, które dostosowały rynek mocy do obowiązujących regulacji unijnych z zakresu pomocy publicznej – ocenia Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi - Dzisiejsza decyzja nie niweluje jednak wszystkich ryzyk prawnych związanych z rynkiem mocy w Polsce – zaznacza.

Jego zdaniem pomimo zielonego światła dla polskiego rynku mocy przez okres 10 lat, nie można wykluczyć, że Polska będzie musiała skorygować zasady uczestnictwa w mechanizmie jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego okresu dostaw, czyli przed 2021 rokiem.

Ostateczna formuła mechanizmu zapewnia możliwość udziału w rynku mocy instalacjom z innych państw członkowskich UE. Przyjęty mechanizm zawiera również preferencje dla jednostek redukcji zapotrzebowania na energię (tzw. DSR), magazynów energii oraz mniej emisyjnych źródeł gazowych i kogeneracyjnych (tj. wytwarzających jednocześnie energię elektryczną i ciepło). Ponadto, w związku ze zmianą sposobu rozstrzygania aukcji, o wsparcie z rynku mocy trudniej będzie ubiegać się ewentualnym nowym projektom węglowym.

Oprócz polskiego rynku mocy Komisja Europejska zatwierdziła mechanizmy zdolności wytwórczych w Belgii, Francji, Niemczech, Grecji i we Włoszech.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego