Gdzie paliwa są najtańsze?

Najtaniej jest w Kazachstanie, a najdrożej w Holandii. Najwięcej paliwa kupi za miesięczne pobory obywatel Luksemburga. Polskie ceny paliw należą do najniższych w Europie. Ale nie ma się co cieszyć.

Aktualizacja: 07.02.2018 13:13 Publikacja: 07.02.2018 11:55

Gdzie paliwa są najtańsze?

Foto: Bloomberg

Agencja RIA Rating opublikowała ranking 33 krajów Europy według cen paliw za litr (benzyna 95 i olej napędowy w przeliczeniu na ruble) na początek 2018 r. oraz zestawienie pokazujące, ile za średnią pensję miesięczną kupi obywatel danego kraju.

Najtaniej na początku tego roku było w Kazachstanie (31 rubli - 1,84 zł dziś), na kolejnych miejscach znalazła się Białoruś importująca tanie rosyjskie surowce i Rosja. Polska pod względem ceny za litr znalazła się na szóstej pozycji (rok temu była siódma), co oznacza, że tańsze paliwo w Unii miała tylko zajmująca piąte miejsce Bułgaria. Przy czym gorzej nasze stacje wypadły w cenie oleju napędowego - tańszy był nie tylko w Bułgarii, ale też w Luksemburgu, na Litwie i Łotwie.

W ciągu roku najwięcej podrożała benzyna w Kazachstanie (o 20,4 proc.), a także na Ukrainie i w Estonii. W Polsce poszła w górę o 4,6 proc. (8 miejsce). Ceny spadły na stacjach Grecji, Szwecji, Cypru, Finlandii, Węgier i najwięcej - Niemiec (-3,3 proc.).

Olej napędowy najbardziej podrożał w Kazachstanie (26 proc.), na Ukrainie i w Rumunii. W Polsce cena poszła w górę o 4,5 proc. (10 pozycja). Olej potaniał w Bułgarii, Finlandii, Niemczech i najwięcej na Węgrzech (-1,1 proc.)

Najdroższa benzyna była w Holandii - 110 rubli/l (tj. dziś 6,53 zł). Drogo także we Włoszech, Grecji, Portugalii i Danii.

Najbardziej miarodajne co do rzeczywistego kosztu paliw w danych krajach jest zestawienie pokazujące, ile obywatel kupi za średnie pobory. Tutaj na czele najbogatsze kraje Europy: Luksemburg (2701 l), Norwegia (2481 l) i Wielka Brytania (2330 l). W dziesiątce są też Austria, Dania, Szwecja, Holandia, Niemcy, Finlandia i Irlandia.

Polak kupi tylko 657,8 litra, co jest wynikiem gorszym od zadłużonego po uszy Greka (808 l), ubogiego Kazacha, Rosjanina, Słoweńca, Estończyka czy Portugalczyka.

Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach