Unia przywołuje Gazprom do porządku

Parlamenty Polski, Litwy i Łotwy wystąpiły wspólnie przeciwko rosyjskiemu gazociągowi. Bruksela domaga się pełnego tranzytu przez Ukrainę.

Aktualizacja: 12.03.2018 13:11 Publikacja: 12.03.2018 12:00

Unia przywołuje Gazprom do porządku

Foto: Bloomberg

Dziś Federica Mogherini wystąpiła z oświadczeniem, że Gazprom musi przestrzegać umów tranzytowych w Ukrainą. Ma bowiem obowiązek zapewnić bezpieczeństwo dostaw do unijnych odbiorców.

W niedzielę w Wilnie marszałkowie i przewodniczący parlamentów Polski, Litwy i Łotwy podpisali wspólne oświadczenie skierowane do innych państw Unii. Zdaniem parlamentarzystów gazociąg Gazpromu znajduje się w jednym rzędzie z cybernetycznymi atakami i wojskową aktywnością Rosji.

„Ten projekt przedstawiany jest jako komercjalny, a w rzeczywistości i bez żadnych wątpliwości jest instrumentem politycznych, który zwiększy zależność Unii od jednego źródła energii - od Rosji " - głosi dokument umieszczony na stronie litewskiego Sejmu.

W lutym z podobnym apelem wystąpiła grupa posłów do niemieckiego Bundestagu i europarlamentarzystów z Niemiec. Zwracają oni uwagę, że rozbudowa Nord Stream przeczy polityce energetycznej Unii i jej regulacjom. Jeżeli projekt dojdzie do skutku przy wsparciu koncernów z Niemiec, Francji i Austrii, to doprowadzi to do „rozbicia Unii i utraty wzajemnego zaufania".

Przeciw projektowi opowiedziała się też Estonia i Dania. ta ostatnia tak zmieniła prawo by uniemożliwić położenie rur na terenie swoich wód terytorialnych. Gazprom już zapowiedział, że przygotowuje alternatywną trasę.

Oznaczałoby to jednak wyższe koszty (teraz to ok. 9,5 mld euro) i dłuższy czas wykonania. A tutaj czasu nie ma, bowiem Rosjanie zrywają kontrakt na tranzyt przez Ukrainę, który kończy się z końcem 2019 r.

Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Energetyka
Prąd nad Bałtykiem podrożał po synchronizacji z Unią. Powodów jest kilka
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?