Gazprom zastawił akcje Nord Stream 2

Rosjanie omijają sankcje i zdobywają pieniądze na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Wykorzystują do tego agencję w… Londynie.

Aktualizacja: 03.04.2018 14:42 Publikacja: 03.04.2018 12:42

Gazprom zastawił akcje Nord Stream 2

Foto: Bloomberg

Pod zastaw akcji Nord Stream-2 AG (spółka zarejestrowana w Szwajcarii, należy w całości do Gazpromu – red.), Gazprom dostał ekwiwalent 90 mld rubli (1,56 mld dol.) od brytyjskiej agencji dłużnej Glas Trust, podała gazeta Kommersant. Na razie warunki pożyczki są niejasne, a banki będą ją uznawać za bezpośredni dług Gazpromu.

Informacja o przekazaniu akcji NS-2 brytyjskiej firmie pod zastaw do 2038 r. znalazła się w sprawozdaniu finansowym Gazpormu opublikowanym 2 kwietnia. Wysokość pożyczki równa jest liczbie pieniędzy, które Rosjanie wnieśli jako kapitał założonej spółki.

Glas Trust Corporation została założona w 2011 r. i należy do menadżerów Mia Drennan'a i Brian'a Carne'a. Zajmuje się usługami w uzyskaniu kredytów, restrukturyzacji długów itp. Na stronie podawane są duże transakcje, w tym 2,4 mld funtów uzyskane dla serwisu Hibu czy 750 mln euro dla słoweńskiej sieci handlowej Mercator.

Wykorzystanie brytyjskiej agencji, jest zdaniem ekspertów, podyktowane obawą przed amerykańskimi sankcjami w stosunku do gazociągu. Całkowity koszt jest szacowany na 9,5 mld euro, a finansowanie utrudniły m.in. decyzja polskiego UOKiK uniemożliwiająca wejście do spółki zachodnich partnerów Rosjan - Shell, Engie, Uniper, Wintershall i OMV.

Koncerny wprawdzie zobowiązały się dać Gazpromowi kredyty po 950 mln euro każda, ale wobec nowych amerykańskich sankcji, które uderzą nie tylko w Rosjan, ale tych, którzy współpracują z Gazpromem, to finansowanie pozostaje pod znakiem zapytania.

Ten rok zapowiada się dla rosyjskiego koncernu jako trudny. Program inwestycji jest rekordowy - 1,2 bln rubli (21 mld dol.), ale Gazprom musi też spłacić 13,4 mld dol. zadłużenia.

- Koncern będzie musiał dużo pożyczyć i ja widać już szuka możliwych, różnych źródeł finansowania - podkreśla Dmitrij Marczenko z agencji Fitch.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku