Czym zastąpić protokół z Kyoto?

Naukowcy z Harvardu przedstawili swój raport klimatyczny z uwagami do protokołu z Kyoto. To w Poznaniu, gdzie do 12 grudnia odbywa się konferencja klimatyczna ONZ, powinno zostać wypracowane porozumienie, które - jeśli zostanie podpisane za rok w Kopenhadze - zastąpi protokół z 1997 r.

Aktualizacja: 08.12.2008 05:57 Publikacja: 06.12.2008 19:37

Czym zastąpić protokół z Kyoto?

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Sprawozdanie Harvardu to tymczasowy dokument, w którym znalazły się najważniejsze wyzwania, którym należy sprostać, by doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych, będących przyczyną zmian klimatycznych.

- Bardzo dużym wyzwaniem jest wypracowanie skutecznych i sensownych klimatycznych umów międzynarodowych - powiedział Robert N.Stavins, dyrektor do współpracy z Harvard Project i profesor na Harvard Kennedy School.

W opracowaniu projektów brało udział 28 zespołów badawczych z całego świata - w tym Chin, USA, Indii i Japonii. Wypracowano cztery metody, które - zdaniem autorów raportu - mogłyby odnieść sukces. Ale, jak podkreślono, każda ma zarówno wady, jak i zalety - i wszystkie należy przedyskutować. Żadna nie została przedstawiona jako „złoty środek”.

Pierwsza z metod to propozycja ustanowienia globalnego podziału emisji, gdzie limity ustalane są przy wykorzystaniu zestawu reguł: m.in. ekonomicznych, przemysłowych.

Drugi pomysł to stworzenie krajowych systemów podatku węglowego który mógłby działać równorzędnie z systemem handlu emisjami.

Trzeci: zamiast redukować wszystkie rodzaje gazów cieplarnianych w ramach jednego systemu realizować system równoległych umów międzynarodowych, które są adresowane do poszczególnych sektorów i dotyczą określonych gazów cieplarnianych.

Czwarta propozycja to ta, którą tak trudno osiągnąć - kraje na całym świecie ustawiają spójny system handu emisjami (cap and trade system) - coś na kształt tego, co w pakiecie klimatycznym proponuje UE.

Jednak jak podkreślono - raport nie jest odzwierciedleniem poglądów Harvard University ani Harvard Kennedy School. Jest jedynie przyczynek do dyskusji o wyzwaniu, jakim są globalne zmiany klimatu.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie