Chodzi o sposób wydobycia gazu metodą hydraulicznego pompowania w złoża łupku wody i pisaku z dodawaniem środków chemicznych. Za zakazem, jak podała agencja Bloomberg, głosowało 166 deputowanych, a przeciw było sześciu. 16 stycznia Bułgaria cofnęła koncernowi Chevron licencję na wydobycie gazu łupkowego, ze względu na metodę wydobycia. Chevron zapowiedział, że w Bułgarii interesował go tylko gaz. Koncern nie podał jednak czy definitywnie wycofa się z rynku.

Decyzja rządu i parlamentu to pochodna bardzo silnego oporu Bułgarów przeciwko wydobycia gazu opisaną metodą. Zdaniem bułgarskiej opinii publicznej spowoduje to nieodwracalne straty w środowisku.

Wcześniej bułgarski rząd szacował, że z łupku może mieć od 300 mln m3 do 1 mld m3 gazu rocznie. Co przy rocznym zapotrzebowaniu na poziomie 4 mld m3 było znaczącym uzupełnieniem. zasoby gazu łupkowego z Bułgarii zostały oszacowane na poziomie 1 bln m3..

Bułgaria jest drugim krajem w Europie, który zakazał wydobycia gazu łupkowego. Pierwsza zrobiła to Francja. Powodem była również stosowana metoda wydobywcza. Zdaniem jej przeciwników powoduje ona skażenie wód gruntowych oraz trzęsienia ziemi.