Przyjęcie go przez PE w takiej formie, jest szansą na zakończenie niemerytorycznej, emocjonalnej i w gruncie rzeczy zaściankowej debaty, która spowalnia rozwój tego sektora w Europie.
Projekt raportu choć powstaje w procedurze "z własnej inicjatywy"' a zatem nie jest dokumentem legislacyjnym Parlamentu Europejskiego, ma jednak istotne znaczenie dla budowy pozytywnego klimatu wokół gazu łupkowego. Ograniczy bowiem niepewność inwestycyjną, która jest bardzo niepożądana w strategicznym planowaniu inwestycji.
W moim przekonaniu nie ma potrzeby tworzenia raportów legislacyjnych regulujących sektor wydobycia surowców niekonwencjonalnych na poziomie europejskim. Już dziś istnieją zresztą restrykcyjne i w pełni wystarczające dyrektywy środowiskowe, które w stopniu odpowiednim zabezpieczają środowisko naturalne i interesy mieszkańców. Dlatego wierzę, że UE nie będzie proponować nowych i dodatkowych przepisów, a tym samym przeregulowywać rynku i tworzyć niepotrzebnych barier. W tym przypadku UE najlepiej przyczyni się do rozwoju sektora gazu niekonwencjonalnego, jeśli nie będzie przeszkadzała w jego budowaniu. Od kilku lat obserwujemy jak polityka unijna coraz częściej nie uwzględnia priorytetów rozwojowych części krajów członkowskich, a także nie zapewnia wzrostu konkurencyjności Europy - najlepiej ilustrującym tę tendencje przykładem jest restrykcyjna polityka klimatyczna forsowana przez cześć unijnych decydentów.
Oczywiście życzyłabym sobie tego, i takie rekomendacje na etapie tworzenia raportu Instytut Kościuszki przekazał jego autorce pani Niki Tzaveli, żeby uwzględniona została możliwość wsparcia sektora gazu niekonwencjonalnego przez fundusze europejskie, na takiej samej zasadzie jak wspierany jest przemysł solarny czy wiatrowy. Nieuzasadnione byłoby uprzywilejowanie jednych sektorów niskoemisyjnych wobec innych. Co podkreśla raport gaz przyczynić się może do ograniczenia emisji CO2 i sprostania założonym celom redukcyjnym.
Co więcej unijne wsparcie finansowe może pomóc rozwinąć własną europejską technologię wydobycia gazu niekonwencjonalnego. Dlatego mamy nadzieję, że taka rekomendacja znajdzie się w finalnej wersji raportu.