Moc farm wiatrowych na świecie osiągnęła w ubiegłym roku 238 tys. MW – podaje Worldwach Institute. Z nowych 41 tys. MW dodanych w ubiegłym roku aż 43 proc. znajdowało się w Chinach, 17 proc. – w Stanach Zjednoczonych, 7 proc. - w Indiach a 5 proc. – w Niemczech.

W ubiegłym roku w branży energetyki wiatrowej zainwestowano na świecie 75 mld dol., o 22 proc. mniej niż rok wcześniej. Dodatkowo konkurencja chińskich producentów turbin obniżyła ceny na rynku. Dzieje się tak ponieważ rośnie wydajność elektrowni wiatrowych i wraz ze skalą produkcji spadają koszty inwestycji. Jak podaje Worldwatch Institute, koszty energetyki wiatrowej spadają, rok temu wyceniono je na poniżej 1,2 mln dol. za 1 MW.

Tempo przyrostu mocy w energetyce wiatrowej jest coraz słabsze – podaje raport WI. W 2009 r. wynosiło 31 proc. w 2010 r. – 24 proc, a w 2011 – 21 proc.

Podstawową przeszkodą w rozwoju branży jest brak odpowiedniej infrastruktury przyłączeniowej. Chiny zapowiedziały, że do 2015 r. zainwestują w rozwój sieci energetycznej 400 mld dol., by zintegrować ją z elektrowniami wiatrowymi.