Koncerny podpisały umowę na dostawę w sumie 12 mld m3 gazu przez najbliższe pięć lat. Paliwo będzie otrzymywało bezpośrednio od Novateku kilka największych zakładów Severstali. To największy koncern metalurgiczny Rosji z kapitalizacją powyżej 16 mld dol. i zakładami nie tylko w Rosji, ale m.in także w USA. Novatek według corocznego rankingu PFC Energy wg kapitalizacji jest 35 koncernem w branży energetycznej na świecie (Gazprom na 7 pozycji)

- Ten kontrakt to kolejny krok w realizacji naszej strategii marketingowej. Zakłada ona zwiększenie udziału odbiorców końcowych w sprzedaży - ogłosił Leonid Michelson prezes Novatelu i współwłaściciel (wraz z Giennadijem Timeczenko).

Dyrektor Severstali Aleksandr Gubman dodał, że „podpisany kontrakt odpowiada interesom koncernu. Severstal zapisał w strategii dywersyfikację dostaw gazu, wykorzystywanego do produkcji. Ma to wzmocnić ekonomiczną stabilność firmy" - cytuje RBK-daily.

W całym obecnym roku Novatek aktywnie podpisywał umowy z nowymi klientami, zmniejszając udział Gazpromu w rosyjskim rynku. W wyniku tego z gazu Gazpromu zrezygnował m.in. niemiecki E.ON Rossija. W latach 2013-2017 Novatek dostarczy gaz do czterech potężnych elektrociepłowni rosyjskiej spółki E.ON.

Novatek dostarczy też gaz na rynek europejski opanowany przez Gazprom. M.in. dla niemieckiego En.B.V.