PGNIG tnie prognozy wydobycia

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo obniżyło plan zagranicznego wydobycia gazu ziemnego na 2013 rok

Publikacja: 23.10.2012 19:09

PGNIG tnie prognozy wydobycia

Foto: Bloomberg

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) obniżyło o około 0,1 miliona metrów sześciennych do 0,4 miliarda metrów plan zagranicznego wydobycia gazu ziemnego na 2013 rok, podała spółka we wtorkowym komunikacie.

- Ponieważ podczas fazy rozruchu produkcji w Norwegii wydobycie będzie stopniowo rosnąć aż osiągnie ustabilizowany i przewidywany poziom, prognoza produkcji na rok 2013 została obniżona w stosunku do poprzednich szacunków - podała firma.

Jednocześnie firma podała we wtorek w komunikacie, że z uwagi na niewielkie wolumeny wydobycia ropy i gazu w pierwszym etapie fazy rozruchu w Norwegii, spółka zdecydowała nie publikować prognoz wydobycia ropy i gazu na rok 2012 ze źródeł zagranicznych.

Produkcja ropy naftowej z zagranicznych złóż ma być niższa od wcześniejszych planów o około 120 tysięcy ton i wynieść w przyszłym roku 370 tysięcy ton za granicą, a łącznie 1,12 miliona ton. Łączne (polskie i zagraniczne) wydobycie gazu ma natomiast w przyszłym roku wynieść 4,8 miliarda metrów wobec 4,4 miliarda planowanych na ten rok.

PGNiG za pośrednictwem swojej spółki-córki PGNiG Norway ma udziały w koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Najważniejszą jest złoże Skarv, w którym polska firma ma prawie 12 proc. udziałów. Dysponuje też udziałami w trzech koncesjach, leżących w bezpośrednim sąsiedztwie Skarv. Złoże to położone jest na Morzu Norweskim, ok. 300 km na północny-zachód od Trondheim, gdzie głębokość wody waha się między 325 a 450 metrów.

Na początku 2012 r. PGNiG informowało, że spodziewa się w Norwegii półrocznej produkcji ropy naftowej na poziomie 180 tys. ton, a planowana półroczna produkcja gazu ziemnego ma wynieść 200 mln m sześc.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie