Od ubiegłego roku płocki koncern poprawił swój wynik w tej klasyfikacji o 7 pozycji.

W klasyfikacji ogólnej regionu EMEA spółka uplasowała się na 31. miejscu (w zeszłorocznym rankingu - 37. miejsce). W klasyfikacji globalnej natomiast zajęła 83. pozycję.

- Najbardziej cieszy fakt, że zostaliśmy docenieni w tak trudnych czasach, w jakich funkcjonuje europejska branża rafineryjna – zaznaczył Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen – Mimo, że od 2009 roku dwadzieścia procent europejskich mocy produkcyjnych w rafineriach zostało zamkniętych możemy pochwalić się dobrymi wynikami i stabilną sytuacją finansową docenianą przez rynek i inwestorów. Pierwsze miejsce w tak renomowanym rankingu podkreśla naszą wiodącą pozycję w regionie i dowodzi, że obraliśmy dobry kierunek, potrafimy skutecznie i elastycznie działać w niesprzyjających dla branży warunkach - podkreślił Krawiec.

Ranking organizowany przez firmę Platts ocenia wyniki finansowe 250 największych firm z całego świata w  branży rafineryjnej i energetycznej. Do najważniejszych ocenianych parametrów finansowych należą: wartości aktywów, przychodu, zysku i zwrotu z zainwestowanego kapitału.