Trojanowska: Polska potrzebuje i atomu, i łupków

Wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, będąca jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. polskiej energetyki jądrowej postanowiła zająć stanowisko na temat kontrowersyjnej debaty, o której napisaliśmy dzisiaj w "Rz"

Publikacja: 25.10.2012 16:29

Trojanowska: Polska potrzebuje i atomu, i łupków

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Chodzi o wypowiedzi prezesa Polskiej Grupy Energetycznej, Krzysztofa Kiliana, który stwierdził, że projekt budowy elektrowni jądrowej i wydobycia gazu łupkowego wykluczają się. Również minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział, że ostateczna decyzja w sprawie budowy siłowni jądrowej zapadnie za dwa-trzy lata, a na razie łupki są priorytetem. Wywołało to burzę w branży.

- Energetyka jądrowa nie jest panaceum na wszelkie nasze problemy energetyczne. Polska potrzebuje nie tylko atomu, ale też odnawialnych źródeł energii, gazu, czystego węgla. Tylko odpowiednio zdywersyfikowany i zbilansowany mix paliwowy zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne i stabilność cen energii - uważa Hanna Trojanowska. Zwraca uwagę, że przewagą elektrowni jądrowych nad gazowymi jest poziom emisji CO

2

. Elektrownie gazowe emitują zaledwie o 30 proc. mniej CO

2

niż dominujące obecnie w Polsce elektrownie opalane węglem. Energetyka jądrowa to technologia zero emisyjna.

- Ponadto, bez weryfikacji rodzimych zasobów gazu łupkowego i opłacalności jego wydobycia, deklarowanie tego źródła jako paliwa dla elektroenergetyki jest zdecydowanie przedwczesne. Efektywność wykorzystania gazu łupkowego powinna również, moim zdaniem, podlegać analizie jego przemysłowego wykorzystania. Technologie jądrowe natomiast funkcjonują w energetyce z powodzeniem od przeszło 50 lat - podsumowuje pełnomocniczka rządu ds. energii jądrowej.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?