- Z biznesowego punktu widzenia, topnienie lodów to dla koncernów paliwowych sposób na zmniejszenie wydatków - ocenia Emily Stromquist analityczka Eurasia Group dla gazety New York Times.

Obserwowane obecnie szybkie topnienie lodowców Arktyki oznacza zmniejszenie wydatków m.in na drogie lodołamacze atomowe, torujące drogę tankowcom; otwiera się łatwy dostęp do dna morskiego, więc koszty poszukiwań też spadają.

Jako przykład koncernu, który najszybciej skorzysta na zmianie klimatu specjaliści podają Novatek - największego niezależnego producenta gazu w Rosji. Ma on licencje na złoża gazu położone w większości na nabrzeży Północnego Oceanu Lodowatego. Topnienie lodu pozwoli Rosjanom szybciej i taniej wydobywać i transportować gaz na rynki Azji.

Novatek i francuski Total budują też zakład LNG na półwyspie jamalskim (moc 16,5 mln ton rocznie). Zdaniem ekspertów przepytanych przez NYT, to jest pierwszy duży projekt energetyczny, którego operatorzy mogą skorzystać na topnieniu arktycznych lodów.